عمومی

یوگا چه تاثیری در سبک زندگی دارد؟ [سال 1402]✅

 احتمالاً پاسخ به سوال یوگا چه تاثیری در سبک زندگی دارد؟ موضوعی است که ذهنتان را درگیر کرده است. یوگا یکی از محبوب ترین ورزش ها در سطح جهانی است که طرفداران بسیار زیادی دارد. در واقع این ورزش قوه پایداری تعادل را در ذهن و بدن تقویت می کند و کانال ارتباطی قوی را برای جسم و روح به وجود می آورد. با انجام تمارین ورزشی یوگا و تقویت ارتباط ذهن و جسم، اضطراب به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. به همین خاطر زندگی با کیفیت و آرام تری در انتظار این دسته از افراد خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیرات یوگا در سبک زندگی این مقاله جذاب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

یوگا چیست؟

قدمت ورزش یوگا به حدود ۷ هزار سال پیش باز می گردد. این ورزش هزاران سال است که وجود دارد و در حال حاضر نیز طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. در واقع این ورزش یک آیین معنوی می باشد که تمارین ذهنی، جسمی و روحانی را برای بالا بردن کیفیت زندگی به کار گرفته است. در ورزش یوگا تمرینات جسمی، تمرکزی، تنفس عمیق و همچنین رهاسازی ذهن آموزش داده می شود تا افراد به آرامش و مدیتیشن دست یابند. جالب است بدانید هر قدر فرد در تمرینات یوگا بهتر عمل کند، مدیتیشن نیز موفق تر خواهد بود.

نگاه به عنوان یک مکتب فلسفی اهداف معنوی و عرفانیش بسیار زیادی دارد که یکی از اصلی ترین  آن ها اتحاد روح انسان با روح الهی است. این ورزش اسرارآمیز و شگفت انگیز که راهبان کهن هندی آن را ابداع کردند تنها یک ورزش نیست. بلکه تنها بخشی از آن تمارین جسمی می باشد. راهبان هندی در اواخر دهه ۱۸۹۰ دانش خود را به جهان غرب گسترش دادند. در حال حاضر این ورزش در میان جوامع غربی محبوبیت بسیار زیادی کسب کرده است. در صورتی که قصد تقویت کردن سیستم ایمنی بدن خود را دارید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه کنیم؟ را مطالعه کنید.

 مردان و زنانی که ورزش یوگا را انجام می دهند با استفاده از وضعیت های بدنی مختلف، تمرینات تنفسی، ریلکسیشن و تمرکز، جسم و روح خود را به یکدیگر متصل می کنند. در حال حاضر این ورزش به یک تجارت چند میلیارد دلاری در سراسر جهان تبدیل شده است که شامل کلاس ها، دوره های مربیگری، کتاب، لباس و تجهیزاتی از جمله تشک های مخصوص است. اگر قصد آماده سازی و خرید لوازم ورزشی خود را دارید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین فروشگاه لوازم ورزشی در اسلامشهر را مطالعه کنید.

یوگا چیست؟

معرفی انواع یوگا

انواع مختلفی از ورزش یوگا در آیین معنوی وجود دارد. اما باید به یاد داشته باشید که تنها افزودن تمرینات فیزیکی به روتین زندگی می تواند باعث تقویت استقامت، قدرت، آرامش، انعطافپذیری و حال خوب ما باشد. در این قسمت برخی از مهم ترین شاخه های رشته یوگا معرفی شده است:

 •  آشتانگا: در این نوع از ورزش یوگا آموزه های یوگای باستان مورد استفاده قرار می گیرد .این رشته مجموعه ای از حرکات و تمرینات را همراه با تکنیک های تنفسی خاص استفاده می کند.
 •  بیکرام: بیکرام که با نام یوگای داغ هم شناخته می شود، مجموعه ای از ۲۶ حالت چالش برانگیز است. تمامی چالش ها در یک اتاق گرم با دمای بالا انجام می شود. در واقع دمای استاندارد این اتاق ها نزدیک به ۱۰۵ درجه فارنهایت و رطوبت آن نیز به ۴۰ درجه می رسد.
 •  هاتا: هاتایک اصطلاح عمومی برای تمارین پایه ای ورزش یوگا است. در این زمینه چند نوع تکنیک تنفسی آموزش داده می شود. معمولاً در این کلاس ها کسانی که تا به حال تجربه کلاس های یوگا را نداشته اند شرکت می کنند.
 • یانگار: در این شاخه از ورزش یوگا از لوازم جانبی مانند آجر، بند و صندلی استفاده می شود. شما با کمک این ابزار بدن خود را در یک راستای مناسب و تراز قرار خواهید داد.
 •  کوندالینی: کوندالینی یکی از سیستم های مراقبه پرطرفدار است که هدف آن آزادسازی انرژی فروخورده می باشد.این کلاس ها با شعارهای آرامبخش شروع می شوند و با آواز نیز خاتمه می یابند.
 • یوگای قدرتی: در سال ۱۹۸۰ مربیان غربی یوگا سبک جدیدی را به تمرینات پایه ای آن آمیخته و یوگای قدرتی را ابداع کرده اند. در این رشته تمرینات سرعتی و با شدت بالاتری انجام می شود که تا حدی خاصیت عضله سازی نیز دارد.
 •  یوگای بارداری: همانطور که از نام آن پیداست برای آمادگی مادران برای زایمان استفاده می شود. انجام این تمارین کمک می کند تا مادر در طول بارداری از شرایط بهتری برخوردار باشد. همچنین کمک می کند تا علاوه بر زایمان آسان تر پس از زایمان نیز زودتر به فرم نرمال خود بازگردد.

یوگا چه تاثیری در سبک زندگی دارد؟

برخلاف سایر ورزش ها که تنها عضلات و بدن را تقویت می کنند، یوگا یک ورزش جسمی و ذهنی به حساب می آید. جالب است بدانید که آغاز این تمارین ورزشی به گذشته های بسیار دور باز می گردد. باید بدانید که بسیاری از بیماری های جسمی که بر اثر تنش های ذهنی به وجود می آیند می توانند با استفاده از یوگا و تمارین آن بهبود یابند. با توجه به این موضوع قطعاً ورزش یوگا تاثیر شگرف و بی نظیری در سبک زندگی خواهد داشت. در این قسمت برخی از مهم ترین تاثیرات ورزش یوگا آورده شده است:

 یوگا باعث افزایش انعطاف پذیری می شود

اصلی ترین فایده یوگا برای بدن و جسم افزایش انعطاف پذیری آن است. برای مثال شاید نتوانید در اولین جلسه دست های خود را به انگشتان پا برسانید، اما با انجام تمارین این ورزش به صورت پی در پی شاهد انعطاف پذیری بیشتری خواهید بود. با توجه به این که بسیاری از دردهای کمر و زانو به دلیل خشکی بدن است، افزایش انعطاف پذیری بدن می تواند بسیار مفید باشد. در واقع این ورزش به شما کمک می کند تا عضلات خشک نشوند و انعطاف پذیری بالایی داشته باشند. به همین خاطر بسیاری از دردهایی که در هنگام راه رفتن، ورزش یا هوای سرد تجربه می کنید به مرور زمان با انجام این تمارین به طور کامل رفع می شوند. البته باید تمامی این تمارین تحت نظر یک فرد حرفه ای و متخصص انجام گیرد.

یوگا باعث احساس خوشحالی و سرزندگی می شود

در صورتی که بار ها دچار افسردگی های شدید روحی و روانی بوده اید و یا احساس ناراحتی می کنید، با انجام تمایل ورزشی یوگا می توانید این احساس را به طور کامل کنترل کنید. یکی از بهترین تمارین یوگا این است که به حالت نیلوفری بنشینید ( در واقع حالت نیلوفری حالت چهار زانو با پشت صاف است. دست ها به صورت آزاد روی پاها قرار می گیرند. با این کار هیچ انقباض یا تنشی در بدن شما ایجاد نمی شود.) سپس دم و بازدم عمیقی بکشید.

این ساده ترین روش مدیتیشن است که بخش عمده ای از تمارین ورزش یوگا را به خود اختصاص داده است. انجام این تمارین ورزشی باعث افزایش هورمون شادی یا سروتونین در بدن می شود. طبق مطالعات صورت گرفته افرادی که در هفته چند بار تمارین یوگا را انجام می دهند کمتر دچار افسردگی و اضطراب شده و سیستم ایمنی قوی تری را نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

یوگا باعث افزایش سطح تمرکز می شود

یکی دیگر از فواید بسیار مهم و شگفت انگیز ورزش یوگا افزایش سطح تمرکز در افراد است. در حقیقت تمامی تمرینات یوگا و دم و بازدم هایی که در هنگام انجام تمارین ورزشی صورت می گیرد، تمرینی برای حضور در لحظه حال است. طبق مطالعات صورت گرفته تمارین یوگا باعث افزایش و بهبود حافظه و حتی هوش تمامی افراد از کوچک تا بزرگسال می شود. همچنین به طور شگفت انگیزی از بسیاری از بیماری های ذهنی مانند آلزایمر جلوگیری می کند.

یوگا چه تاثیری در سبک زندگی دارد؟

یوگا باعث آرامش جسم و ذهن می شود

در حال حاضر ما در دنیایی پر از استرس و اضطراب زندگی می کنیم که هر لحظه با شنیدن اخبار ناگواری احساسات ناخوشایند در جسم و روح و روان ما افزایش پیدا می کند. طبیعتاً با چنین شرایطی احتمال رسیدن به یک آرامش جسمی و ذهنی نسبتاً دشوار خواهد بود. به همین خاطر و بسیاری از افرادی که زندگی پر تنشی را تجربه می کنند، توصیه می شود یوگا و مدیتیشن را زیر نظر یک فرد متخصص آموزش دیده و به طور مداوم آن را تمرین کنند.

بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که یوگا تاثیر بسزایی در آرامش اعصاب و روان انسان دارد و باعث تنفس عمیق و آرام می شود. علاوه بر این با انجام این تمارین شاهد کاهش فشار خون و افزایش جریان خون در بدن خواهید بود. تمامی این موارد باعث می شود بدن در حالت آرام قرار گرفته و از هرگونه استرس و تنش دور باشد.

یوگا به خواب عمیق و بهتر کمک می کند

جالب است بدانید در حال حاضر بسیاری از افراد در خوابیدن مشکل دارند. این دسته از افراد کابوس های وحشتناک و پرتنشی می بینند و به همین خاطر ممکن است بارها از خواب بیدار شوند. با تداوم موضوع میزان استرس و اضطراب در بدن افزایش پیدا می کند. قطعاً یک خواب عمیق و عالی به افزایش و بهبود سلامت بدن کمک کرده و بازده کار و خلاقیت فرد را بالا می برد. همچنین تاثیر بسزایی در کاهش استرس افراد خواهد داشت.

 با انجام تمارین ورزشی یوگا نحوه صحیح تنفس در افراد اصلاح می شود. به یاد داشته باشید که هر قدر دم و بازدم عمیق تر باشد ذهن آرام تر و در نهایت خواب راحت تری خواهید داشت. البته باید به یاد داشته باشید که یوگا باید همیشه در زندگی جزئی از برنامه های مداوم باشد تا تاثیر و معجزه آن را در زندگی فردی و اجتماعی خود مشاهده کنید.

یوگا باعث آگاهی می شود

یکی دیگر از تاثیرات شگفت انگیز و خارق العاده تمارین یوگا افزایش آگاهی در افراد است. بدین ترتیب با انجام این تمارین ذهن شما آگاه تر شده و هرچه میزان این آگاهی بیشتر شود، احساس خشم، استرس و ناراحتی را کمتر تجربه خواهید کرد.

 طبق مطالعات صورت گرفته، ممکن است احساسات ناخوشایند و منفی شما را به مصرف دخانیات یا مواد مخدر سوق دهد. همچنین ممکن است باعث بروز بیماری های مانند دیابت، کلسترول یا حتی بیماری های خطرناکی مانند سرطان شود. به همین خاطر زمانی که نسبت به افکار و احساسات خود آگاهی داشته باشید، می توانید به شکل آسان تری  آن ها را کنترل کرده و از بروز مشکلات ثانوی در ذهن و جسم خود جلوگیری کنید.

یوگا باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس می شود

ورزش یوگا علاوه بر فواید بسیار زیادی که برای جسم دارد، بر ذهن و روان و در نتیجه سبک زندگی افراد نیست تاثیر مثبت می گذرد. افرادی که برای سال های مداوم تمرینات یوگا را در زندگی روزمره خود جای داده اند، شاهد تغییر زیادی در رفتار و نگرش مثبت خود خواهند بود.

بسیاری از این افراد برای باورند که رشد شخصیتی  آن ها مثبت بوده است و این رشد فردی بر زندگی شخصی و اجتماعی  آن ها نیز تاثیر زیادی داشته است. در واقع هر قدر تفکرات، احساسات و عواطف کنترل شده و به مسیر درستی هدایت شوند، شاهد افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در خود خواهید بود.

آیا ورزش یوگا خطرات و عوارض جانبی دارد؟

آیا ورزش یوگا خطرات و عوارض جانبی دارد؟

بسیاری از انواع ورزش های یوگا ملایم هستند و برای افرادی که تحت نظر یک مربی آموزش دیده، تمرین هیچ گونه خطری وجود ندارد. به طور کلی در هنگام انجام تمارین یوگا به ندرت ممکن است به شخص آسیب جدی وارد شود. شایع ترین آسیبی که در بین افرادی که این ورزش را انجام می دهند، پیچ خوردگی و کشیدگی عضلات است. در هر حال لازم است افراد قبل از انجام تمارین یوگا در رابطه با چند عامل خطر آفرین آگاهی داشته باشند. این عوامل شامل موارد زیر می شود:

 • خانم های باردار یا درگیر پوکی و از دست دادن استخوان، گلوکوم یا سیاتیک بهتر است قبل از شروع تمارین ورزشی یوگا با پزشک متخصص مشورت کنند.
 •  برخی از افراد ممکن است نیاز به اصلاح یا جلوگیری از برخی از تمارین یوگا داشته باشند. زیرا با توجه به شرایط خاصی که وجود دارد ممکن است این تمرین برای  آن ها خطرناک باشد.
 • هنگام درمان یک بیماری، نباید مراقبت های پزشکی معمول را با تمارین ورزشی یوگا جایگزین کرد.
 • به هیچ عنوان نباید مراجعه به یک متخصص بهداشت و درمان را در مورد درد یا هر مشکل پزشکی دیگر به بعد از تمارین یوگا موکول کنید.

 کلام آخر

قطعاً یوگا چیزی فراتر از قوی شدن بدن و یا انعطاف پذیری بالای آن است. در حقیقت تاثیر یوگا بر سلامت جسم و روان در رابطه با افزایش قدرت و انعطاف ذهن ما نیز صادق است. البته باید بدانید که نتایج مثبت حاصل از تمارین یوگا برای افرادی مشاهده می شود که این تمارین را به صورت روزانه و مداوم انجام دهند. ممکن است انجام چنین تعهدی کمی دشوار باشد اما شما می توانید آن را انجام دهید. قطعاً نتایج مثبت حاصل از آن را در سبک زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

 از این که تا انتهای این مقاله از اسلامشهرینو با ما بوده اید، کمال تشکر و سپاسگزاری را داریم. امیدواریم پاسخ خود را از سوال یوگا چه تاثیری در سبک زندگی دارد؟ گرفته باشید.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا