عمومی

ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار [سال 1402]✅

احتمالاً پاسخ به سوال ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار؟ سوالی است که ذهن شما را درگیر کرده است. ویپ از جمله دستگاه هایی هستند که به تازگی به عنوان سیگار الکترونیکی شناخته می شوند. این دستگاه های جدید با توجه به وزن سبک و ظاهر مدرن و زیبایی که دارد توانسته است در مدت زمان کوتاه محبوبیت بسیار زیادی کسب کند. بسیاری از افراد تصور می کنند که ویپ می تواند جایگزین مناسب و بی خطری برای سیگار باشد.

همچنین بسیاری از جوانان نیز  به دلیل سبک زیبا و مدرنی که دارد ترغیب به استفاده از آن می شوند. در صورتی که شما نیز تصور می کنید سیگار الکترونیکی بدون نیکوتین کاملاً بی ضرر است، در اشتباه هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به شما پیشنهاد می کنیم خواندن این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

ویپ یا سیگار الکترونیکی چیست؟

ویپ یا سیگار الکترونیکی از جمله دستگاه هایی است که با باتری کار می کند. این دستگاه با گرم کردن مایعات، بخار طعم دار را برای استنشاق تولید می کند. در واقع شما با استفاده از این دستگاه نیکوتین را به جای دود به شکل بخار خارج می کنید. سیگار های الکترونیکی دارای تنباکو نیستند و به دلیل عدم تولید دو عنصر آسیب زا (قطران و مونوکسید کربن) طرفداران بسیار زیادی مخصوصاً در بین جوانان دارند.

این ابزار مایعی حاوی نیکوتین  را به همراه پروپیلن گلیکول و گلیسیرین گیاهی طعم دهنده مانند خیار، نعنا و انبه برای شبیه سازی حس سیگار کشیدن مورد استفاده قرار می گیرد. احتمالا شناخت 10 ماده غذایی طبیعی شادی بخش که اثرات ضد افسردگی دارند می تواند تا حد زیادی برای بیشتر افراد مفید باشد. در برخی از موارد ممکن است افراد این سیگارهای الکترونیکی را با عنوان ویپینگ نیز بشناسند.

تولید کنندگان در اکثر مواقع این ابزارها را به شکل سیگار معمولی سیگار برگ یا پیپ طراحی می کنند. در برخی از موارد نیز دیده شده که ویپ ها بسیار شبیه به خودکار، شناخته شده اند. به یاد داشته باشید که سیگار الکترونیکی به دلیل ایجاد وابستگی شدید می تواند مانع ترک واقعی نیکوتین توسط افراد سیگاری شود. افرادی که وابستگی شدیدی به مواد دخانی دارند بهتر است مقاله بهترین روش برای ترک اعتیاد در خانه را مطالعه کنند.

ویپ یا سیگار الکترونیکی چیست؟

ویپ یا سیگار الکترونیکی چه عوارضی دارد؟

بسیاری از افراد تصور می کنند ویپ از سیگار بهتر است و برای ترک سیگار بهتر است از ویپ استفاده کرد. اما باید بگوییم که این ذهنیت کاملاً اشتباه بوده و ضرر ویپ بسیار بیشتر از آن چیزی است که شما تصور می کنید. به یاد داشته باشید که مواد رایج موجود در مایع الکترونیکی یا تولید شده در ویپ ممکن است خطری برای ریه های شما ایجاد کند. به یاد داشته باشید که با توجه به این که ویپ یک محصول نسبتا جدید است، عواقب بلند مدت مصرف ویپ کشف نشده است. در واقع محققان زمان کافی برای مطالعه کامل اثرات بلند مدت انواع ویپ را ندارند. طبق تحقیقات انجام شده عوارض ویپ به شرح زیر است:

 • سطوح خاصی از ترکیبات آلی فرار موجود در سیگار الکترونیکی می تواند باعث تحریک چشم، بینی و گلو، و همچنین سردرد و حالت تهوع شود. همچنین این ترکیبات باعث آسیب به کبد کلیه و سیستم عصبی نیز خواهد شد.
 •  به یاد داشته برخی از طعم دهنده ها سمی تر از سایرین هستند. برخی از طعم ها حاوی سطوح مختلفی از یک ماده شیمیایی به نام دی استیل بوده و با یک بیماری جدی ریوی به نام برونشیت انسدادی رابطه مستقیمی دارد.
 • فرمولود ایده یکی ماده سرطان زا بوده و اگر مایع الکترونیکی بیش از حد گرم شود یا مایع کافی به عنصر گرما نرسد، تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده اعلام کرده است که در برخی از موارد محصولات سیگار الکترونیکی تغییر یا اصلاح می شوند و ممکن است مواد مضر یا غیرقانونی از منابع ناشناخته داشته باشند.
 • افزودنی هایی که برای تقویت طعم در انواع ویپ استفاده می شود، به ریه ها آسیب وارد کرده و منجر به بیماری های قلبی می شود.

ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار؟

قطعاً مصرف انواع ویپ و سیگار هر دو بسیار مضر هستند.  طبق مطالعات انجام شده، به نظر می رسد که مصرف سیگار مضرتر از مصرف ویپ است. اما این بدین معنا نیست که ویپ کاملاً بی خطر است. با توجه به مطالعاتی که در دانشکده پزشکی جان هاپکینز، انجام شد شاید مصرف  سیگار الکترونیکی تا حدی ضرر کمتری نسبت به مصرف سیگار داشته باشد. به گفته محققان افراد سیگاری حدود ۷۰۰ ماده  شیمیایی را استنشاق می کنند. در مقابل افرادی که از ویپ استفاده می کنند، مواد شیمیایی کم تری را استنشاق می کنند. همچنین طبق گزارش AHAT نیز مایعات درون ویپ آلاینده بسیار کمتری نسبت به سیگار دارد. با این حال آن ها معتقدند که ویپ به دلایل زیر به هیچ عنوان ایمن نیست؟

 • ویپ دارای دوز زیادی از نیکوتین است که رشد مغز در جنین کودک و نوجوانان را کند می کند.
 •  مایعی که بخار ایجاد می کند در صورت قورت دادن استنشاق مستقیم و تماس با پوست می تواند برای سلامتی بسیار خطرناک باشد.
 •  مصرف سیگار الکترونیکی چندین ماده شیمیایی خطرناک مانند دی استیل، مواد شیمیایی سرطان زا فلزات سنگین و ترکیبات آلی فرار را منتشر می کند.
 • افزایش محبوبیت مصرف سیگارهای الکترونیکی می تواند مصرف سیگار را عادی جلوه دهد.
 • بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تا اوایل سال ۲۰۲۰ حدود ۲۸۰۷ مورد بستری یا مرگ ناشی از مصرف ویپ در جهان گزارش شده است. با این حال مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ادعا می کند که از زمان حذف مواد مضر از محصولات ویپ تعداد عوارض ناشی از آن کاهش یافته است.اما به هر حال باز نیز قربانیان زیادی دارد.

مصرف سیگار در بلند مدت چه عوارضی دارد؟

 مسلماً سیگار کشیدن در بلند مدت اثرات نامطلوب بسیار زیادی دارد که بسیاری افراد در خود یا اطرافیان، شاهد این عوارض  بوده اند.به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها سیگار کشیدن در بلند مدت منجر به بروز عوارض زیر می شود:

 •  کاهش تعداد اسپرم
 •  افزایش خطر ابتلا به آب مروارید
 • افزایش خطر سقط جنین یا ناتوانی های مادرزادی
 • مختل شدن سیستم ایمنی بدن
 • افزایش التهاب عمومی
 • افزایش احتمال بروز سرطان ریه، کلیه و معده
 • افزایش احتمال بروز حملات آسم
 • بروز حملات قلبی و سکته
 • انسداد سیاهرگ ها و شریان ها

مصرف ویپ در بلند مدت چه عوارضی دارد؟

در حال حاضر داده های بسیار محدودی در زمینه اثرات بلند مدت استفاده از ویپ وجود دارد. با توجه به داده هایی که در دانشگاه آیووا  منتشر شده است. این موضوع نشان می دهد ایده ای که پشت تولید ویپ بوده است که روشی مطمئن تر برای دریافت نیکوتین در افراد سیگاری باشد. با این حال اکثر شواهد و داده ها نشان می دهد که آنچنان در کار خود موفق نبوده اند. مصرف طولانی مدت ویپ می تواند باعث بروز عوارض زیر شود:

 • باعث آزادسازی رادیکال های آزاد و رشد سرطان می شود.
 •  باعث تاخیر در رشد مغز جنین، کودکان و نوجوانان می شود.
 •  سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.
 • ریه ها آسیب شدیدی وارد می کند.
مصرف ویپ در بلند مدت چه عوارضی دارد؟

آیا ویپ یا سیگار الکترونیکی اعتیادآور است؟

اگر به فکر ترک سیگار هستید، باید بدانید که تنها نیستید. طبق آمارهای جمع آوری شده تقریباً از هر ۱۰ نفر سیگاری حدود ۷ نفر از  آن ها مایل هستند که سیگار را ترک کنند اما نمی توانند! در واقع ترک سیگار می تواند بهترین لطفی باشد که شما در حق خود و سلامتی تان انجام می دهید. سیگار می تواند برای تمامی اعضای بدن از جمله قلب برای شما آسیب بزند. قطعاً به خوبی از این موضوع آگاه هستید که نزدیک به یک سوم مرگ و میرهای ناشی از بیماری های قلبی به دلیل استعمال دخانیات و دود سیگار است.

ویپ معمولی یا سیگار الکترونیکی حاوی ۷۰۰۰ ماده شیمیایی مختلف است که بسیاری از  آن ها سمی می باشد. در واقع مصرف این ماده علاوه بر خطراتی که به دنبال دارد باعث اعتیاد و وابستگی نیز خواهد شد. در واقع نیکوتین عامل اصلی وابستگی در سیگارهایمعمولی و انواع ویپ است. این ماده فشار خون شما را بالا برده و بسیار سرطانی می باشد. همچنین آدرنالین را افزایش می دهد که در نهایت باعث افزایش ضربان قلب احتمال بروز حمله قلبی می شود.

آیا استفاده از دستگاه ویپ برای ترک سیگار مفید است؟

 متاسفانه استفاده از اسید انواع سیگارهای الکترونیکی برای سلامتی کاملاً مضر بوده و سازمان غذا و داروی آمریکا ایمنی و موثر بودن این محصول را به هیچ عنوان تایید نکرده است. برخی از مطالعات انجام شده نشان می دهد که افرادی که از انواع ویپ برای ترک سیگار استفاده می کنند تا حدودی موثر بوده و شاید از درمان های جایگزین نیکوتین نیز تاثیر بهتری داشته باشد.

اما مهمترین نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که افرادی که برای ترک سیگار از ویپ استفاده می کنند همچنان مواد شیمیایی مضر و نیکوتین را به بدن خود وارد می کنند. یکی از باورهای غلط که در بین مردم وجود دارد این است که استفاده از سیگار الکترونیکی ایمن بوده و نسبت به سیگار معمولی عوارض کمی دارد. درست است که سیگار معمولی دارای مواد مضر و سرطان زا است اما همچنان استفاده از ویپ باعث ورود استون به بدن می شود.

استون به عنوان حلال ویپ به کار گرفته می شود. البته مواد شیمیایی دیگری نیز وجود دارد که باعث ابتلای افراد به سرطان می شود. افراد تصور می کنند که دود حاصل از این دستگاه بخار آب بوده و هیچگونه ضرری برای سلامتی ندارد. اما باید بدانید که این موضوع کاملاً اشتباه است. در واقع به دلیل وجود سرب و فلزات سنگین ضرر بخار سیگار الکترونیکی برای فرد مصرف کننده و اطرافیان او بسیار زیاد است.

برخی از افراد تصور می کنند که با استفاده از ویپ به جای سیگار دیگر آسیبی به اطرافیان  آن ها وارد نمی شود. اما باید بدانید  دود حاصل از ویپ بسیار مضر است بلکه بوی متعفن و نامطلوبی دارد و با نشستن بر روی لباس و مبلمان بوی آن به شدت پخش می شود.

آیا استفاده از دستگاه ویپ برای ترک سیگار مفید است؟

کلام آخر

در این مقاله سعی کرده ایم به سوال ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار؟ به بهترین شکل ممکن پاسخ دهیم. مسلماً سیگار برای سلامتی افراد و اطرافیان  آن ها بسیار مضر است. افراد سیگاری باید به دنبال بهترین راه برای ترک سیگار و بازگرداندن سلامتی خود و اطرافیان باشند. یکی از روش های متداولی که برای ترک سیگار وجود دارد، استفاده از ویپ است. شرکت های تولید کننده این محصولات با تبلیغات غیر واقعی تلاش می کنند تا محصولات خود را به عنوان جایگزین مناسب برای سیگار معرفی کنند. اما باید بدانید که این دستگاه به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای ترک سیگار نخواهد بود.

از شما متشکریم که تا پایان این مقاله با ما همراه بوده اید. امیدواریم نکات گفته شده در رابطه با ترک سیگار با ویپ برای شما مفید بوده باشد.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا