آموزشگاه

معرفی بهترین آموزشگاه خوشنویسی در اسلامشهر【سال 1402】⭐️+ لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم 10 مورد از بهترین آموزشگاه خوشنویسی در اسلامشهر را به شما عزیزان معرفی کنیم. خوشنویسی یکی از شاخه های هنر تجسمی به معنی زیبایی نویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است. اگر شما هم به دنبال آموزش خوشنویسی هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و همراه ما باشید.

خوشنویسی چیست؟

خوشنویسی هنری است که ارزش کلامی و ارزش تصویری دارد. این هنر درک ظرافت، نظم و اعتدال است. خوشنویسی از هنرهای سنتی ایرانیان به شمار می رود که طی چندین قرن به تکامل رسیده و امروزه خوش خط بودن، یکی از لازمه‌های جامعه برای هر فردی است که می‌تواند به افراد اعتماد به نفس بیشتری بدهد تا از جایگاه اجتماعی ویژه برخوردار شوند. به فردی که هنر زیبایی نویسی را درک می کند خوشنویس می گویند.

به عبارتی خوشنویسی صرفاً جهت خواندن یک نوشته نیست، بلکه ایجاد تصویر زیبا و افزایش ارزش آن است که باعث توجه به مفهوم نوشته و درک بیشتر از آن می شود. خوشنویسی تمرین مناسب و رعایت اصول درست نوشتن است که امروزه تقریباً در تمام فرهنگ ها به چشم می خورد به ویژه در سرزمین های اسلامی و ایران که در میان هنرهای بصری قرار گرفته است. امروزه عنوان تایپوگرافی بر پایه هنر خوشنویسی استوار است.

خوشنویسی چیست؟

ویژگی های بهترین آموزشگاه خوشنویسی در اسلامشهر

 • یکی از مهمترین ویژگی های بهترین آموزشگاه خوشنویسی در اسلامشهر وجود اساتید مجرب است که این عامل تاثیر بسزایی بر روی کیفیت تدریس و فهم مطالب دارد. اساتید می بایست تمام سبک های خوشنویسی را به هنرجویان آموزش دهند.
 • مهم ترین ویژگی بهترین آموزشگاه خوشنویسی کیفیت بالا و تجهیز بودن کلاس ها است.
 • یکی دیگر از عوامل بهترین آموزشگاه خوشنویسی در اسلامشهر ارائه مدرک معتبر ملی و بین المللی است.
 • از ویژگی های بهترین آموزشگاه خوشنویسی در اسلامشهر دسترسی آسان به آموزشگاه است که این مورد از صرف هزینه های اضافی، معطلی در ترافیک و دیر رسیدن به کلاس را نیز کاهش می دهد.
 • بهترین آموشگاه خوشنویسی برای ارائه خدماتش قیمت مناسبی را برای هنرجویان در نظر می گیرد تا قشر ضعیف جامعه هم بتوانند از خدمات آموزشگاه استفاده کنند.

10 تا از بهترین آموزشگاه خوشنویسی در اسلامشهر را بشناسید!

آموزشگاه خوشنویسی کوثر

آموزشگاه خوشنویسی کوثر

آموزشگاه خوشنویسی کوثر یکی از بهترین و مجهزترین آموزشگاه در اسلامشهر است که با توجه به سوابق درخشانی که دارد توانسته به روزترین خدمات را به هنرجویان ارائه دهد. این آموزشگاه نیز امتیاز نمایندگی رسمی چرتکه در اسلامشهر را به خویش اختصاص داده است.

خدمات:

 • کلاس های طراحی و نقاشی
 • کلاس های خوشنویسی و خطاطی
 • کلاس های چرتکه
 • آموزش خط نستعلیق و شکسته

آدرس: اسلامشهر، قائمیه، کوچه 13، کانون و موسسه کوثر

شماره تماس: 09198990850

آموزشگاه خوشنویسی نقطه

آموزشگاه خوشنویسی نقطه

آموزشگاه خوشنویسی نقطه یکی از تخصصی ترین آموزشگاه تعلیم خط در اسلامشهر است که با مجوز رسمی از اداره فرهنگ و ارشاد و اساتید مجرب انجمن خوش نویسان ایران خدمات را ارائه می دهند.

خدمات:

 • آموزش خط تحریری لاتین
 • آموزش خط کاپرپلیت
 • آموزش هنر تذهیب

آدرس: اسلامشهر، مهدیه، کوچه 12، پلاک 4 

شماره تماس: 56695509

آموزشگاه خوشنویسان ایران

آموزشگاه خوشنویسان ایران

آموزشگاه خوشنویسان ایران با بیش از 23 سال سابقه فعالیت در حوزه های آموزشی، فرهنگی و هنری توانسته است عنوان بهترین آموزشگاه خوشنویسی را به خود اختصاص دهد. این آموزشگاه یکی از امتیازهایی که به هنرجویان ارائه می دهد اعطای مدرک رسمی پایان دوره از انجمن خوشنویسان کشور می باشد.

خدمات:

 • آموزش تذهیب و نگارگری
 • آموزش خوشنویسی با خودکار
 • آموزش خط تحریر
 • آموزش خط نستعلیق، نسخ، شکسته

آدرس: اسلامشهر، خیابان کاشانی، طبقه زیرین کتابخانه استاد مطهری

شماره تماس: 09122280419

آموزشگاه خوشنویسی آسو

آموزشگاه خوشنویسی آسو

آموشگاه خوشنویسی آسو از سال 1391 در زمینه آموزش هنرهای تجسمی شروع به فعالیت کرده است. با توجه به سوابق درخشانی که برای خود ثبت کرده و حضور اساتید مجرب، توانسته است بهترین خدمات را به هنرجویان ارئه دهد.

خدمات:

 • آموزش خوشنویسی
 • آموزش طراحی و نقاشی
 • آموزش مجسمه سازی

آدرس: اسلامشهر، باغ فیض، کوچه 4، پلاک 49

شماره تماس: 09211268536

آموزشگاه خوشنویسی بالسیتی

آموزشگاه خوشنویسی بالسیتی

آموزشگاه خوشنویسی بالسیتی با استفاده از روش های نوین، خلق آثار هنری را به کمک اساتید حرفه ای به هنرجویان آموزش می دهد. این آموزشگاه دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

خدمات:

 • آموزش طراحی و نقاشی
 • آموزش تذهیب
 • آموزش خط و خوشنویسی
 • آموزش قالی بافی و تابلو فرش

آدرس: اسلامشهر، خیابان امام رضا (ع)، کوچه 15، پلاک21

شماره تماس: 09356873679

اصول و قواعد 12 گانه خوشنویسی

با گذشت زمان هنر خوشنویسی بسیاری از افراد را به این رشته علاقه مند کرده است؛ زیرا تاثیر به سزایی بر روی اعتماد به نفس می گذارد. یکی از عوامل قابل توجه خوشنویسی را می توان ذاتی و ارثی دانست. این بدین معنا نیست که افراد بد خط قادر به خوشنویسی نیستند زیرا این هنر کاملا اکتسابی است و با آموزش و تمرین نتایج خوبی خواهد داشت.

خوشنویسی قواعد بسیار مهمی دارد که با رعایت آن ها می توانید به صورت تخصصی هنر شکل دادن به حروف و کلمات یا همان خوشنویسی را فرا گیرید. از جمله قواعد خوشنویسی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. ترکیب در قواعد خوشنویسی، در کنار هم قرار گرفتن کلمات، جمله ها و سطرها با یکدیگر است. در ترکیب، نهایت وجود ندارد یعنی در هر قدم نکته تازه‌ ای برای هنرجو جلوه گر می شود. ترکیب در هنر خوشنویسی به دو دسته کلی و جزئی تقسیم می شود.
 2. کرسی در قواعد خوشنویسی محوری است فرضی که حروف و کلمات دوایر و کشیده ها به طور هماهنگ بالا یا در زیر آن قرار می گیرند. تعداد کرسی در سطر بی شمار است و حرکات و گردش ها می توانند با هم یک کرسی خاص داشته باشند.
 3. نسبت در قواعد خوشنویسی به متناسب نوشتن کلمات و حروف، نسبت یا همان اندازه گیری گفته می شود که می بایست تمام اجزا و نوشته ها متناسب با اندازه قلم باشد.
 4. ضعف در قواعد خوشنویسی اغلب در شروع و پایان حروف و کلمات مشاهده می شود. مانند محل اتصال حروف به یکدیگر و …
 5. قوت در قواعد خوشنویسی درمیان و انتهای کشیده ها و در وسط دوایر وجود دارد که روش بکارگیری تمام پهنای قلم است.
 6. سطح در قواعد خوشنویسی، ناشی از حرکات افقی قلم است.
 7. دور در قواعد خوشنویسی، ناشی از حرکت دورانی قلم است.
 8. صعود در قواعد خوشنویسی، بر دو نوع صعود حقیقی و صعود مجازی است. به حرکت قلم به گونه‌ای که مستقیم رو به بالا نیاید و انحنا داشته باشد، صعود مجازی می گویند. به راست بالا آوردن الف های آخر و کاف آخر در کلمات، صعود حقیقی می گویند.
 9. نزول در قواعد خوشنویسی، بر دو نوع نزول حقیقی و نزول مجازی می باشد که نزول حقیقی برخلاف صعود مجازی است. نزول مجازی در اوایل دایره ها و سرکش کاف و گاف مشاهده می شود.
 10. اصول در قواعد خوشنویسی به معنای نگارش حروف و استحکام به طور یک جا می باشد که بکارگیری این اصل نیازمند مهارت است.
 11. صفا در قواعد خوشنویسی حالتی است که چشم را روشن و طبع شاد می سازد.
 12. شأن در قواعد خوشنویسی تاثیر صفات روحی هنرمند در آثارش به چشم ایمان است. در این اصل هنرمند آنچه در دل و ذهنش می گذرد در صفحه کاغذ ثبت می کند.
اصول و قواعد 12گانه خوشنویسی

از توصیه های بهترین آموزشگاه خوشنویسی در اسلامشهر

 • یکی از از اصول مهم در پدید آوردن یک اثر هنری خوانایی آن است یعنی می بایست به صورتی نوشته شود که هر کسی بتواند آن را متوجه شود.
 • نکته بعدی فاصله حروف و کلمات است. به عنوان مثال در یک پاراگراف، کلمات در فاصله مناسب از یکدیگر قرار گرفته باشد.
 • در آموزش های مبتدی خوشنویسی هنرجو می بایست هنگام تمرین از سرمشق استاندارد استفاده کند.
 • خوشنویس می بایست در یک حالت مناسب بدن قرار بگیرد. بهتر است میز خوشنویسی شیب دار و فاصله چشم تا کاغذ نیز تقریباً 25سانتی متر باشد.
 • هنگام نوشتن به قلم فشار وارد نکنید. قلم باید در دست شما راحت باشد تا از خستگی زود هنگام و ایجاد آسیب در عضلات دست جلوگیری کنید.
 • برای این که بتوانیم فشار قلم را بر روی کاغذ کنترل کنید از زیر دستی مناسب استفاده کنید. زیر دستی نباید خیلی سفت باشد.
 • در خوشنویسی کاغذی را که برای تمرین انتخاب می کنید می بایست خط دار باشد و یا این که برای خود خط زمینه در نظر بگیرید.
 • در آموزش خوشنویسی نباید قلم را قبل از پایان آخرین اتصال از روی کاغذ بردارید.
 • در خوشنویسی فاصله بین کلمات را رعایت کنید. کلمات نوشته شده می بایست نه آن قدر فاصله داشته باشند و نه آن قدر به هم تنیده باشند که قابلیت خواندن آن ها سخت شود.
 • در خوشنویسی برخی از حروف قابلیت این که کشیده نوشته شوند را دارند؛ پس شما باید روش های مختلف نوشتن حروف را یاد بگیرید.

کلام آخر

خوشنویسی به هنر زیبا نوشتن گفته می شود که به تمام فرهنگ ها تعلق دارد اما در سرزمین های اسلامی از ارزش و جایگاه ویژه ای برخوردار است. در هنر خوشنویسی با رعایت اصول خاص حروف را بر روی کاغذ می چینند و به جملات زیبایی می بخشند.

در این مقاله سعی داشتیم 10 مورد از بهترین آموزشگاه خوشنویسی در اسلامشهر را به شما همراهان معرفی نماییم تا بتوانید با مراجعه به آن ها زیبایی را به خط ببخشید. سپاس گزاریم که تا انتها همراه ما بودید و این مقاله را مطالعه نمودید. لطفا پیشنهادات و یا نظرات خود را از طریق سایت اسلامشهرینو با ما در میان بگذارید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا