عمومی

اگر زن راضی به طلاق نباشد، حکم دادگاه چیست؟ [سال 1402]✅

احتمالاً پاسخ به سوال “اگر زن راضی به طلاق نباشد، حکم دادگاه چیست؟” موضوعی است که ذهنتان را درگیر  کرده است. گاهی اوقات در زندگی زناشویی مشکلاتی به وجود می آید که تحمل آن برای طرفین سخت شده و در نهایت تصمیم به طلاق و جدایی می گیرند. در این زمان ابهامات زیادی در رابطه با فرآیند و شرایط طلاق ایجاد می شود. مهمترین نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که اولاً در قوانین جاری کشور حق طلاق در اختیار شوهر بوده و او می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده و دادن درخواست طلاق از همسر خود جدا شود. در چنین شرایطی رضایت زن شرط نیست؛ یعنی اگر زن راضی به طلاق نباشد ولی مرد به آن اصرار داشته باشد در نهایت دادگاه ناگزیر به صدور آن خواهد بود. البته در چنین شرایطی راهکارهایی نیز وجود دارد. برای بررسی دقیق تر این موضوع به شما پیشنهاد می کنیم تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

اگر زن راضی به طلاق نباشد، حکم دادگاه چیست؟

طبق قانون کشور ما حق طلاق  به طور پیش فرض با مرد است بدین ترتیب مرد هر وقت اراده کند بدون نیاز به اثبات وضعیتی در دادگاه می تواند از همسر خود جدا شود. البته با توجه به رشد آمار طلاق در سال های اخیر در این زمینه سختگیری های بیشتری انجام شده است؛ اما در نهایت حکم دادگاه در بیشتر موقعیت ها با مرد است. بدین ترتیب رضایت یا عدم رضایت زن در صادر شدن حکم طلاق از طرف مرد تاثیر چندانی ندارد.

برخی اعتراضات به این قانون باعث شده که بعضی از دادگاه ها هنگام دادخواست مرد برای طلاق دلایل وی را نسبت به طلاق زن مناسب ندانسته و حتی در برخی  ها بی حقی را برای وی صادر می کنند. به طور کلی در این زمینه خاص قانون حق طلاق را به مرد واگذار کرده است و زن نمی تواند دخل و تصرف خاصی در آن داشته باشد. به همین خاطر روند دادرسی درخواست طلاق از طرف مرد نسبت به درخواست زن برای طلاق در مدت زمان کمتری انجام می شود. به همین خاطر مرد زودتر از طلاق از طرف زن می تواند از همسر خود طلاق بگیرد. در این رابطه بهترین کار ممکن مراجعه به بهترین وکیل طلاق در رباط کریم است.

البته در صورتی که زن راضی به طلاق نباشد و مرد درخواست جدا شدن از همسر خود را داشته باشد اعتراض زن می تواند منجر به طولانی شدن روند دادرسی شود. همچنین عواملی مانند مطالبه مهریه، اجرت المثل، تصنیف دارایی و… می توانند در طولانی تر شدن روند پرونده و یا اجرا نشدن حکم طلاق نیز بسیار موثر باشند. در صورتی که پس از اقدامات کارشناسی یکی از طرفین به مبلغ تعیین شده در دادگاه معترض باشد این موضوع به هیئت کارشناسان ارجاع داده خواهد شد. در نهایت با این که ممکن است رای طلاق داده شود اما مسائل مالی و غیرمالی در ارتباط با زودیت ممکن است در مراحل بالاتر دادگاه مانند تجدید نظر نقض شود. برای اطلاعات بیش تر در این زمینه بهتر است مقاله حکم جلب مهریه به چه صورت است را مطالعه کنید.

اگر زن راضی به طلاق نباشد حکم دادگاه چیست؟

مرد در هنگام درخواست طلاق با چه مشکلاتی مواجه است؟

 اگرچه به طور کلی قانون حق طلاق را به مرد واگذار کرده است و حتی اگر زن راضی به طلاق نباشد، در نهایت حکم طلاق صادر می شود. اما درخواست طلاق از طرف مرد معایب و مشکلاتی را نیز به همراه دارد. مرد باید تمام حق و حقوق زن از نظر مالی را به طور تمام و کمال پرداخت نماید در ادامه مشکلاتی که مرد در هنگام درخواست طلاق با آن مواجه خواهد بود شرح داده شده است:

  • مهریه: از آنجایی که مهریه حق مسلم زن بوده و از زمان جاری شدن خطبه عقد بر او حلال است، طبق قانون هر وقت که اراده کند مرد باید مهریه او را به صورت تمام و کمال بپردازد. پرداخت مهریه در هر شرایطی چه زمانی که مرد درخواست طلاق داشته باشد و چه زمانی که زن خواستار چنین شرایطی باشد بر مرد واجب خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید که دادگاه در این زمینه با توجه به شرایط مالی مرد رای خود را صادر می کند.
  • نفقه: یکی دیگر از مواردی که جزئی از حق و حقوق زن به حساب می آید و حتی اگر زن راضی به طلاق هم نباشد مرد باید آن را پرداخت نماید. نفقه است در حقیقت نفقه مبلغی است که مرد باید برای رفع نیازهای ماهانه زن به او پرداخت نماید. در حقیقت مبلغ دقیق نفقه توسط دادگاه تعیین می شود.

البته علاوه بر نفقه و مهریه موارد دیگری مانند اجرت المثل دوران زوجیت یا نحله نیز در این زمینه مطرح خواهند شد. دادگاه برای چنین شرایطی نیز رای خود را صادر می کند. اما اگر مرد برای طلاق دادن همسر خود شرایطی مانند عدم تمکین زن، سوء رفتار و عدم سازش با او، اعتیاد شدید زوجه، حبس طولانی مدت و موارد دیگری را به اطلاع دادگاه برساند و چنین شرایطی اثبات شود دیگر لزومی به پرداخت سایر حقوق زن به جز مهریه نخواهد بود. در صورت بروز چنین شرایطی تنها مهریه به زوجه تعلق خواهد گرفت نه سایر مطالبات. 

مراحل درخواست طلاق از جانب مرد حتی اگر زن راضی نباشد چگونه خواهد بود؟

به طور کلی درخواست طلاق از جانب مرد شامل سه مرحله دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور خواهد بود. بدین ترتیب مرد باید درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده محل سکونت همسر خود اعلام نموده و بعد از آن دادگاه شروع به رسیدگی کارها خواهد کرد. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که ثبت طلاق و جاری کردن آن بدون مراجعه به دادگاه خانواده و دریافت حکم طلاق و یا عدم امکان سازش حساب محسوب می شود. بدین ترتیب اگر مرد بدون داشتن حکم طلاق با تبانی سردفتر رسمی طلاق و همچنین با تبانی سردفتر خود را از طلاق دهد، مجرم محسوب می شود. طبق قوانین خانواده مرد و سردسته به مجازات مقرر در قانون محکوم خواهند شد.

مدت زمان رسیدگی به درخواست طلاق از طرف مرد چقدر خواهد بود؟

در حقیقت نمی توان پاسخ دقیقی به چنین شرایطی داده شود. چرا که شرایط هر زوج کاملاً متفاوت با دیگری است. به طور کلی مدت زمان طلاق از طرف مرد وابسته به دادگاه رسیدگی کننده به دادخواست طلاق نیز خواهد بود. اگر زن اعتراضی در رابطه با چنین شرایطی داشته باشد یا نداشته باشد نیز می تواند تا حد زیادی در مدت زمان رسیدگی به درخواست طلاق از طرف مرد تاثیرگذار باشد.

 با توجه به این که حق طلاق با مرد است به هر حال مخالفت زن و اعتراضات او در این رابطه تاثیری در موضوع مطرح شده نداشته و نهایتاً رای دادگاه نیز صادر می شود. اما در رابطه با مسائل مالی و غیرمالی در ارتباط با رویه دادگاه داشته و در مراحل بعدی رسیدگی دادگاه های بالاتر به دلایلی اخذ شود. زیرا اگر زن راضی نباشد به به دلایلی مانند عدم دریافت حق و حقوق مالی می تواند مراحل طلاق را طولانی تر کند در بسیاری از موارد نیز ممکن است یک الی دو سال هم طول بکشد و این مورد موجب اطاله دادرسی نیز خواهد شد.

اگر زن راضی به طلاق نباشد امکان اعسار وجود دارد؟

 با توجه به این که مرد تحت هر شرایطی موظف است مهریه زن را پرداخت نماید لازم است مهریه به طور تمام و کمال پرداخت شود. بدین ترتیب دادگاه تحت هر شرایطی دادخواست زن را بررسی نموده و مرد  موظف به پرداخت مهریه تعیین شده است. اگر مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد می تواند درخواست اعسار را مطرح نماید.

باید عدم توان پرداخت مهریه را به دادگاه اثبات نموده و دادگاه نیز با توجه به توانایی مالی  مرد مهریه را تقسیط می کند. در این زمینه دادگاه از اموال مرد استعلام دریافت کرده و اگر توانایی مالی داشته باشد و مهریه را نپردازد، حکم توقیف اموال وی صادر خواهد شد. اما در زمانی که مرد درخواست طلاق داشته  اما زن راضی به انجام آن نباشد با تشخیص دادگاه و حکم قاضی امکان اعسار و تقسیط مهریه وجود دارد. به طور کلی در چنین شرایطی نیز رضایت زن در صدور حکم اعسار تاثیری نداشته و این موضوع تنها به توانایی مالی مرد در پرداخت مهریه وابسته خواهد بود. 

اگر زن راضی به طلاق نباشد امکان اعسار وجود دارد؟

آیا امکان مراجعه به وکیل طلاق در هنگام نارضایتی زن وجود دارد؟

 در تمامی نده های طلاق می توان بهترین وکیل طلاق مراجعه نمود. در پرونده های مربوط به طلاق مانند هر پرونده حقوقی دیگر می توان از یک وکیل خوب و با تجربه کمک گرفت و به شکل راحت تر به نتیجه مطلوب دست یافت. اما اجباری برای استفاده از وکیل در چنین پرونده هایی وجود ندارد. بدین ترتیب زوجین مختار هستند که خود پیگیری پرونده های خود را انجام دهند یا به وکیل مراجعه نمایند.

در خصوص پرونده های طلاقی که مرد خواستار آن است اما زن راضی به انجام آن نیست هر یک از زوجین می توانند به یک وکیل طلاق مراجعه نمایند. اما لازم است به یاد داشته باشید در چنین شرایطی در صورت منصرف نشدن مرد حکم طلاق به احتمال بسیار زیادی صادر خواهد شد. بدین ترتیب وکیل تنها می تواند روند پرونده را تسریع بخشیده و به زن در جهت گرفتن حق و حقوق خود کمک کند. بدین ترتیب نارضایتی زن تاثیری در نتیجه پرونده نخواهد داشت. البته مزیت دیگری که گرفتن وکیل دارد این است که می تواند با توضیحات قانونی و بیان معایب طلاق و حضانت فرزندان مرد را از تصمیم خود منصرف کند. در غیر این صورت رای دادگاه طلاق خواهد بود. 

کلام آخر

در این مقاله به این سوال که اگر زن راضی به طلاق نباشد، حکم دادگاه چیست؟ پاسخ داده ایم. به طور کلی مرد به دلیل داشتن حق طلاق می تواند همسر خود را در هر زمان که بخواهد طلاق دهد.رضایت و عدم رضایت زن در امر طلاق نیز نتیجه چندانی نخواهد داشت و تنها می تواند بر روی روند دادگاه تاثیرگذار باشد.در صورتی که زن  راضی به طلاق نباشد و مرد دلایل محکمه پسندی را برای طلاق ارائه نکند، نفقه و اجرت المثل زن نیز باید طبق قانون پرداخت شود. اما اگر دلایل مرد برای طلاق کاملاً موجه باشد و این دلایل توسط دادگاه تایید شود تنها ملزم به پرداخت مهریه خواهد بود.

از این که تا پایان این مقاله از اسلامشهرینو ما را همراهی نموده اید از شما بسیار سپاسگزاریم. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله و نکات مربوط به آن برای شما مفید واقع شده باشد. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا