عمومی

حکم جلب مهریه به چه صورت است؟ [سال 1402]✅

 در این مقاله قصد داریم به سوال ” حکم جلب مهریه به چه صورت است؟” پاسخ دهیم. مهریه دین زن بر گردن شوهرش است و به محض جاری شدن صیغه عقد زن می تواند درخواست مهریه خود را مطرح کند. در صورتی که مرد به هر دلیلی از پرداخت مهریه خودداری نماید زن می تواند با گرفتن حکم جلب به طور قانونی برای دریافت مهریه خود اقدام نماید. با توجه به این که عدم پرداخت مهریه جزئی از امور حقوقی به حساب می آید نه کیفری مجازات فردی که از پرداخت مهریه خودداری کرده است، توسط قانون گذار به صورت قانونی تعیین نمی شود. البته زن می تواند از طریق به اجرا گذاشتن مهریه خود حکم جلب مرد را گرفته و او را تا زمان پرداخت مهریه قانونی حبس نماید.

منظور از حکم جلب مهریه چیست؟

با توجه به این که مهریه جزئی از شکایات مالی به حساب می آید و احکام حقوقی برای آن اجرا می شود، زن می تواند در صورت عدم پرداخت مهریه توسط شوهر خود، از او شکایت کند. پس از آن لازم است زوجه مالی را از مرد به عنوان مهریه دریافت نماید. اگر صورت مالی مرد مشخص نباشد یا این که اموالی برای معرفی و توقیف به عنوان مهریه نداشته باشد زن حکم جلب مهریه را دریافت می کند. البته در این زمینه باید توجه داشته باشید که تنها در صورتی که حکم قطعی جلب صادر شده باشد زن می تواند همسرش را به خاطر عدم پرداخت مهریه جلب نماید.

زن در صورت تمایل می تواند حکم جلب سیار را هم برای زوج دریافت نماید. علاوه بر این با دریافت حکم جلب کیفری زن می تواند همسرش را ممنوع الخروج نیز نماید. بدین ترتیب مرد تا زمانی که بدهی مالی خود را نپردازد نمی تواند از کشور خارج شود. شاید به نظر انجام این اقدامات کمی پیچیده و زمان بر باشند اما می توانید با مراجعه به بهترین وکیل مهریه در اسلامشهر از نگرانی های خود تا حد زیادی بکاهید.

البته طبق قانون جدید حقوق زن و مهریه، امکان صدور حکم جلب مهریه تا ۱۱۰ سکه یا معادل آن وجود خواهد داشت و برای مبالغ بیشتر از 110 سکه، زن نمی تواند ضمانت اجرای کیفری یا جلب مهریه را دریافت کند. البته در صورتی که مرد استطاعت مالی پرداخت کل مبلغ تعیین شده برای مهریه را داشته باشد موظف است کل مبلغ تعیین شده برای مهریه را به زوجه بپردازد. در مقابل اگر من استطاعت مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد می تواند درخواست اعسار را به دادگاه اعلام نماید. اگر درخواست اعسار به موقع توسط مرد ارائه شود. مهریه زن توسط قانون قسط بندی شده و زن نمی تواند حکم جلب مرد را برای عدم پرداخت مهریه را خواستار شود. در چنین شرایطی، بهترین و منطقی ترین کار برای طرفین، مراجعه به بهترین وکیل اسلامشهر است.

حکم جلب مهریه به چه صورت است؟

شرایط لازم برای حکم جلب مهریه چیست؟

 • بر اساس بخشنامه ای که در سال ۱۳۹۹ توسط رئیس قوه قضاییه صادر شده است زن برای مطالبه حق خود ابتدا باید به اداره ثبت و پس از آن به دادگاه خانواده مراجعه نماید. در واقع پیش از دریافت گواهی از اداره ثبت، دادگاه خانواده دادخواست زوجه برای مطالبه مهریه را می پذیرد.
 • دادگاه خانواده با دریافت دادخواستی از سوی زن، اقدام به تعیین وقت دادرسی می کند. در نهایت در یک جلسه دادگاه موضوع رسیدگی کرده و رای نهایی خود را صادر می کند. بعد از گذشت ۲۰ روز از ابلاغ رای دادگاه این حکم قطعی بوده و قابل اجرا می باشد.
 • بعد از صدور حکم قطعی مرد ۳۰ روز فرصت خواهد داشت تا ادعای اعسار کند و یا رضایت زوجه را جلب نماید. در صورتی که مرد ادعای اعسار کرده و این ادعا مورد قبول دادگاه واقع شود، دیگر زن نمی تواند درخواست صدور حکم جلب برای عدم پرداخت مهریه را به دادگاه ارائه نماید. بدین ترتیب دادگاه مهریه را قسط بندی کرده و مرد موظف است اقساط آن را به صورت کامل بپردازد.
 • بعد از تقسیط مهریه در صورتی که مرد از پرداخت اقساط اجتناب کند زن می تواند درخواست صدور حکم جلب را به دادگاه ارائه نماید.

انواع مهریه

بر اساس قوانین کشور مهریه انواع مختلفی دارد. در این قسمت انواع مهریه شرح داده شده است:

 • مهریه مهرالمسمی: این نوع از مهریه رایج ترین مهریه در کشور است. مهر المسمی هنگام عقد و یا پس از آن با رضایت طرفین تعیین می شود. البته در برخی از موارد نیز ممکن است مسئولیت تعیین آن بر عهده شخص ثالث یعنی شخصی به جز زوجین گذاشته شود. در صورتی که تعیین مهریه بر عهده مرد یا شخص ثالث قرار گیرد، آن ها می توانند مبلغ مهریه را به میزان دلخواه تعیین کنند. اما بر اساس ماده ۱۰۹۰ قانون مدنی سقف مبلغ مهریه تعیین شده از سوی زوجه معادل مبلغ مهرالمثل می باشد.
 • مهریه مهرالمثل: مهرالمثل نوعی مهریه است که تعیین آن بر اساس ارزیابی مشخصات زن و زنان هم شأن آن صورت می گیرد. برخی از ویژگی هایی که در تعیین مهرالمثل دخیل هستند، عبارتند از: زیبایی، تحصیلات، سن، موقعیت اجتماعی و خانوادگی زن.
 • مهریه مهرالمتعه: در صورتی که مرد قبل از نزدیکی زن را طلاق دهد در صورتی که مهریه ای تعیین نشده باشد به زن مهرالمتعه تعلق خواهد گرفت. این نوع مهریه بر اساس شرایط اقتصادی مرد نیز تعیین خواهد شد.

فرآیند صدور حکم جلب مهریه چقدر طول می کشد؟

به طور کلی زن برای به اجرا گذاشتن مهریه خود باید ابتدا به دفترخانه ای که ازدواج در آن ثبت شده است برود و درخواست مهریه خود را به طور رسمی ثبت نماید. دفترخانه درخواست را به اداره ثبت فرستاده و اداره ثبت اموال مرد را شناسایی می کند بدین ترتیب اموال مرد توقیف خواهد شد. اگر اداره ثبت نتواند ظرف مدت دو ماه از زمان ثبت درخواست مطالبه مهریه لیست قابل توقیف برای مهریه را شناسایی کند؛ یا بعد از گذشت ۶ ماه نتواند سند ازدواج را به اجرا گذاشته و مهریه را وصول نماید، گواهی برای دریافت مهریه به زن داده می شود. بدین ترتیب زن می تواند با در دست با در اختیار داشتن آن گواهی به دادگاه خانواده مراجعه نماید.

در این مرحله زن باید با در دست داشتن گواهی اداره ثبت و مدارک هویتی و همچنین سند ازدواج به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست مطالبه مهریه و توقیف اموال بابت مهریه خود را ثبت نماید. بدین ترتیب دادگاه خانواده با دریافت درخواست از سوی زن تعیین وقت دادرسی را انجام خواهد داد. معمولا در طی یک یا چند جلسه به این تقاضا رسیدگی شده و رای نهایی صادر خواهد شد. بعد از گذشت حدود ۲۰ روز از ابلاغ رای دادگاه این حکم قطعی بوده و قابل اجرا خواهد بود. با توجه به این توضیحات می توان گفت که صدور حکم مطالبه مهریه ممکن است چندین ماه طول بکشد.

نکات مهم در رابطه با جلب مهریه

 • شاکی باید به مهلت برگ جلب توجه کند و اگر مهلت منقضی شده باشد معمولا قادر به اجرای آن نخواهد بود.
 • باید توجه داشته باشید که برگ جلب صادره تنها در حوزه قضایی صادر شده اعتبار دارد. همچنین برای ماموران کلانتری لازم الاجراست و چنانچه شاکی دستور قضایی خارج از آن حوزه را به ضابطان ارائه نماید ماموران حق دستگیری متهم را نخواهند داشت.
 • اگر در برگ جلب اشاره به ساعت انجام آن نشده باشد تنها از طلوع آفتاب تا غروب می توان نسبت به دستگیری مرد اقدام کرد. در صورتی که برگ جلب صادره دستوری در خصوص ورود به منزل یا مخفیگاه متهم یا محکوم علیه قید نشده باشد ماموران به هیچ عنوان نمی توانند وارد چنین مکان هایی شوند.
 • کپی برگ جلب فاقد اعتبار قانونی بوده و تنها با اصل آن اقدام جلب فراهم خواهد شد. ارائه کننده برگ جلب باید شاکی یا وکیل قانونی شاکی باشد. همچنین لازم است در هنگام درخواست مدنظر خود، اصل کارت ملی را نشان دهد.
 • ماموران کلانتری حصول یا عدم حصول جلب متهم یا محکوم علیه را به مقامات قضایی گزارش کرده و هرگونه اقدام متعاقب با دستور قضایی نیز انجام خواهد گرفت.

مدارک لازم جهت گرفتن حکم جلب مهریه چیست؟

برای دریافت حکم جلب لازم است زن مراحل لازم را در اداره ثبت دادگاه خانواده و واحد اجرای حکم انجام دهد. بدین ترتیب قاضی حکم جلب را صادر خواهد کرد طبق مراحل ذکر شده برای درخواست حکم جلب مهریه لازم هستند مدارکی را تهیه نماید. در این قسمت می خواهیم به بررسی مدارک لازم در این زمینه بپردازیم. مدارک لازم برای دریافت حکم جلب مهریه عبارتند از:

 • اسناد شناسایی: این مورد شامل شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی می باشد.
 • اثبات ازدواج: لازم است شاکی عقدنامه یا سند ازدواج را آماده نماید.
 • مشخصات فردی و اجتماعی: مدارکی که تصدیق می کند شخص متقاضی نیازمند حمایت قضایی است. این موارد شامل گواهی اشتغال، عدم سوء پیشینه، اعتیاد و… می باشد.
 • مدارک مالی و اقتصادی: شامل گزارش درآمد، سوابق کاری، مدارک بانکی، دارایی های مالی شخص متقاضی است.
 • شواهد قانونی: شامل مدارک قضایی مربوط به صحت وقت ازدواج رای دادگاه جواز ازدواج و هرگونه حکم قضایی مرتبط می باشد.
مدارک لازم جهت گرفتن حکم جلب مهریه چیست؟

آیا برای گرفتن حکم جلب مهریه نیاز به پرداخت هزینه است؟

گرفتن حکم جلب مرد به دلیل عدم پرداخت مهریه یکی از آسان ترین راه های اجرایی می باشد. با توجه به افزایش شاکی ها به دلیل عدم نپرداختن مهریه اخیراً قوانینی تصویب شده تا تعداد زندانیان ناتوان از پرداخت مهریه به حداقل ممکن برسد. در حقیقت برای درخواست حکم جلب همسر به خاطر عدم پرداخت مهریه هیچ هزینه ای در نظر گرفته نمی شود. به این معنا که پس از صدور حکم نهایی توسط دادگاه همسر می تواند درخواست خود را مبنی بر صدور اجراییه را از دادگاه دریافت نماید. سپس به واحد اجرای احکام مراجعه کرده و درخواست صدور حکم جلب را به دلیل عدم پرداخت مهریه را خواستار شود. تمامی این مراحل نیازمند پرداخت هیچ هزینه ای نیست.

به یاد داشته باشید برای گرفتن حکم جلب مهریه زوجه باید مراحلی مانند مراجعه به اداره ثبت و دادگاه خانواده را به هیچ عنوان فراموش نکنید. البته در این مراحل برای رسیدگی به درخواست مهریه هزینه هایی وجود دارد که مربوط به دادرسی آن است. این هزینه بر اساس نرخ تعرفه خدمات قضایی محاسبه خواهد شد. بدین ترتیب هزینه دادرسی برای دعاوی مالی مانند مطالبه مهریه تا سقف ۲۰ میلیون تومان در مرحله ابتدایی دو و نیم درصد از مهریه در نظر گرفته می شود. همچنین برای مطالعه مهریه بیش از ۲۰ میلیون تومان نیز باید مبلغی معادل سه و نیم درصد ارزش خواسته شده به عنوان هزینه دادرسی پرداخت شود.

کلام آخر

در این مقاله سعی کرده ایم به سوال “حکم جلب مهریه به چه صورت است؟” به دقیق ترین شکل ممکن پاسخ دهیم. در واقع اولین قدم برای مطالبه مهریه مراجعه به اداره ثبت خواهد بود. در شرایطی که از این طریق نتیجه حاصل نشود لازم است با تنظیم دادخواست از دادگاه حق خود را مطالبه کنید. بدین ترتیب در صورتی که دادگاه حکم پرداخت مهریه بدهد و ظرف مدت ۳۰ روز شوهر دین خود را پرداخت نکند، حکم جلب او با تقاضای زوجه صادر خواهد شد. بدین ترتیب مرد کمتر از ۳۰ روز فرصت تسلیم دادخواست اعسار به منظور جلوگیری از حبس و اقساط شدن مهریه را خواهد داشت.

در این مقاله سعی کرده ایم نکات مهم در رابطه با چگونگی گرفتن حکم جلب مهریه را ارائه کنیم. از این که تا پایان این مقاله از اسلامشهرینو ما را همراهی نموده اید بسیار سپاسگزاریم. امیدواریم مطالب و نکات گفته شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا