عمومی

سه طلاقه چیست و شرایط آن چگونه است؟ [سال 1402]✅

در این مقاله قصد داریم به سوال “سه طلاقه چیست و شرایط آن چگونه است؟” پاسخ دهیم. طلاق یکی از راه های اتمام ازدواج دائمی است. در این زمینه قوانین مختلفی برای طلاق در فقه اسلامی ذکر شده است که ظاهراً قبلاً مرسوم بوده است. امروزه قانونگذار انواع طلاق را ذکر نموده و تقسیم بندی آن ها و همچنین مقررات حاکم بر هر نوع طلاق را روشن کرده است. در برخی از موارد شرایط زندگی مرد و زن و ارتباط بین آن ها به جایی کشیده می شود که به دفعات مکرر از یکدیگر طلاق می گیرند و دوباره به عقد دائم یکدیگر در می آیند. در این گونه موارد واژه هایی مانند سه طلاقه، شش طلاقه و همچنین نه طلاقه مطرح می شود. هر یک از این طلاق ها دارای قوانین مخصوص به خود می باشند. در صورتی که قصد دارید شرایط دقیق سه طلاقه را بدانید به شما پیشنهاد می کنیم که خواندن این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

سه طلاقه چیست؟

قطعاً سه طلاقه با طلاق عادی متفاوت است. چنانچه یک عمل مکروهی مانند طلاق میان زوجین سه مرتبه انجام شود بحث سه طلاقه مطرح خواهد شد. به طور کلی در قوانین کشور ایران دو نوع طلا وجود دارد: طلاق بائن و طلاق رجعی.

طلاق رجعی طلاقی است که امکان بازگشت زوجین به یکدیگر وجود دارد. در مقابل هنگامی که طلاق بائن اتفاق بیفتد و دیگر احتمال بازگشت زوجین به یکدیگر وجود نخواهد داشت. یکی از انواع طلاق های بائن سه طلاقه است. همونطور که از نام آن پیداست سه طلاقه به معنی انجام طلاق مکرر است. در صورتی که زن و شوهر طلاق رجعی بگیرند و دوباره به یکدیگر مراجعه کنند و این عمل سه بار اتفاق بیفتد می توان گفت که سه طلاقه رخ داده است. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که پس از سومین طلاق، طلاق زن و شوهر به صورت بائن خواهد بود. یعنی زن و شوهر به هیچ عنوان نمی توانند با یکدیگر ازدواج نمایند. البته شما می توانید با بهترین وکیل طلاق در اسلامشهر نیز مشورت داشته باشید.

از نظر قانون ازدواج بار چهارم برای زوجین رسمیت و شریعت نخواهد داشت و در صورتی که ازدواج رخ دهد عقد خوانده شده باطل خواهد بود. به طور کلی زمانی حکم سه طلاقه مطرح می شود که سه ازدواج زن با مرد رخ داده باشد. این ازدواج ممکن است به صورت رجعی بوده و یا با نکاح جدید انجام شده باشد.

البته در صورتی که عده زن بعد از طلاق تمام شود و رجوع صورت نگیرد و همچنین زن و شوهر تصمیم به بازگشت به زندگی مشترک داشته باشند باید نکاح جدید انجام دهند. اما رجوع در زمان عده نیازی به خطبه عقد جدید نخواهد داشت. اما اگر زنی از شوهر خود طلاق بگیرد و دو بار دیگر با سایر مردان ازدواج کند سه طلاقه شامل حال او نخواهد شد. در مقاله 10 مورد از دفترهای ازدواج و طلاق در اسلامشهر می توانید مهم ترین نکات را در رابطه با طلاق را بدانید.

طبق ماده ۱۰۵۷ قانون مدنی زنی که سه مرتبه متوالی زوجه یک نفر بوده و مطلقه شده است بر آن مرد حرام می شود. مگر این که به عقد دائم و به زوجیت مرد دیگری درآمده و پس از وقوع نزدیکی با او به واسطه طلاق، فسخ یا فوت، فراق حاصل شده باشد.

سه طلاقه چیست؟

شرایط ازدواج بعد از سه طلاق چیست؟

در هر حال وصل بهتر از فصل است، به ویژه در صورتی که مصلحت اطفال اقتضا کند که زندگی زناشویی حتی بعد از طلاق نیز از سر گرفته شود. طبق قوانین جمهوری اسلامی قانونگذار با شرایط خاصی تجدید نکاح را خواهد پذیرفت. بدین ترتیب تجدید ازدواج مرد با چنین زنی در صورت مجاز است که شرایط زیر رعایت شده باشد:

زن با مرد دیگری ازدواج نماید. این مرد از آنجا که ازدواج او با زن مطلقه با شرایط مقرر موجب حلال شدن زن به شوهر سابق می شود محلل خواهد شد. در صورتی که این ازدواج سوری و بدون اراده واقعی نکاح باشد تاثیری نخواهد داشت و حرمت نگاه را نیز از بین خواهد برد.

در صورتی که نکاح موقت نبوده و دائم باشد و بین زن و مرد نزدیکی واقع شده باشد نکاح به علتی مانند فوت شوهر یا طلاق منحل گردیده است. پس از چنین شرایطی زن می تواند بار دیگر با شوهر سابق خود ازدواج نماید. این شرایط که قبول آن برای مردی که علاقه ای به زن خود داشته و بخواهد پس از طلاق با او مجدداً ازدواج نماید بسیار دشوار خواهد بود. به همین خاطر این موضوع سبب می شود که سه طلاق متوالی به ندرت اتفاق بیفتد.

محلل به مردی اطلاق می شود که بعد از طلاق سوم با زوج ازدواج می کند تا زن بتواند بعد از جدایی از او مجدد به عقد همسر سابق خود درآید. به طور کلی وجود عقد دائم و انجام نزدیکی با محلل از شروط صحت این موضوع خواهد بود. طبق نظرات فقها پیش بینی محلل سخت تر کردن مسیر طلاق و جلوگیری از هوس بازی و سهل انگاری مردان در امر ازدواج و طلاق های متعدد است.

شرایط مهریه در سه طلاقه چگونه است؟

تکلیف مهریه زن سه طلاقه طبق قوانین تفاوتی با تکلیف مهریه او در قانون یک ازدواج و طلاق معمولی ندارد. به زبان ساده مرد در هر مرتبه نکاح با زن باید مهریه همان نکاح را به صورت کامل به زوجه بپردازد. زیرا پرداخت مهریه هر ازدواج مربوط به همان ازدواج بوده و باید پرداخت شود. به همین خاطر در صورتی که مردی سه مرتبه با یک زن عقد کرده باشد باید مهریه هر مرتبه نکاح با زن را به او بدهد. همچنین هر ازدواجی نفقه و تمکین مختص به خود را داشته و در هر عقد مرد حقوق و مسئولیت های خود را دارا می باشد.

آیا سه طلاقه از نظر شیعه و سنی تفاوت دارد؟

با وجود این که دو مذهب شیعه و سنی هر دو مسلمان هستند اما در بعضی از نکات و موضوعات شرعی با یکدیگر اختلاف نظر دارند. از نظر مذهب شیعه و سنی تعاریف متفاوتی در خصوص سه طلاقه وجود دارد بزرگان مذهب سنی بر این عقیده هستند که اگر مرد هنگام طلاق اعلام کند که زن خود را سه طلاقه کرده است دیگر حکم سه طلاقه اجرا خواهد شد. بدین ترتیب مرد در هنگام خواندن صیغه طلاق می گوید که من این زن را سه طلاقه کرده ام. پس از آن دیگر شرایط سه طلاقه برای ازدواج مجدد آن ها فراهم خواهد شد. بدین ترتیب در صورتی که زن و شوهر قصد بازگشت به یکدیگر را داشته باشند باید حتماً زن با یک فرد دیگر ازدواج کرده و پس از فوت، طلاق یا فسخ عقد زن با محلل می تواند بار دیگر با همسر سابق خود ازدواج نماید. در واقع مذهب سنی تنها با گفتن لفظ سه طلاقه کردن توسط مرد سه طلاقه را قبول کرده و نیازی نیست که سه طلاق و ازدواج پی در پی صورت بگیرد.

در مقابل در مذهب شیعه هیچگاه حکم سه طلاقه با گفتن لفظ آن جاری نمی شود. این موضوع تنها زمانی رخ می دهد که مرد زن را طلاق بدهد و دوباره از طریق عقد و یا وجوب همسر خود ازدواج نماید و بار دیگری این عمل تکرار شود. پس از طلاق سوم دیگر امکان ازدواج وجود به صورت قانونی و شرعی وجود نخواهد داشت. البته ناگفته نماند در مذهب شیعه و سنی سه طلاقه تنها در خصوص ازدواج دائم مطرح می شود. در رابطه با عقد موقت نیز باید گفت که فسخ عقد با اتمام زمان مشخص شده برای آن فرد صورت می گیرد. در حقیقت احکام طلاق در مورد عقد موقت نیز وجود ندارد. به همین خاطر لفظ طلاق در ازدواج موقت تعریفی نداشته و به سبب آن سه طلاقه هم در عقد موقت و صیغه وجود نخواهد داشت.

آیا سه طلاقه از نظر شیعه و سنی تفاوت دارد؟

نظر قرآن در رابطه با سه طلاقه چیست؟

از آنجا که مردم کشور ما مسلمان بوده و به دین اسلام و دستورات آن پایبند هستند در تمام امور زندگی خود از آیات قرآن کمک می گیرند. در تدوین قوانین حقوقی و مدنی کشور نیز استناد به قرآن همواره مورد توجه بوده است. وسایل مربوط به ازدواج و طلاق نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود و دستورات قرآنی در آن ها ملاک عمل قرار داده شده اند.

در قرآن در آیات مختلف به صراحت در خصوص سه طلاقه اشاره شده است. به این صورت که در آیات سوره بقره تحقق دو طلاق را ضروری دانسته اما حرمت را پس از طلاق سوم ضروری می داند. در این آیات اشاره شده است که پس از طلاق سوم زن و مرد بر یکدیگر حرام خواهند شد. مگر این که زن با مرد دیگری ازدواج نموده و رابطه جنسی داشته باشد. در آیات دیگری از قرآن کریم هم ذکر شده است که مرد با گفتن لفظ سه طلاقه نمی تواند زوجه را سه طلاقه نماید.

در زمان پیامبر اسلام و ابوبکر هم همین روال بوده است که سه بار طلاق زن در یک زمان و یا گفتن سه طلاقه تاثیر در حکم آن نداشته و تنها یک طلاق محسوب می شده است. بدین ترتیب اگر مردی در یک زمان سه بار صیغه طلاق را بخواند برای این که زن را سه طلاقه نماید از نظر قرآن طلاق اول نکاح را باطل نموده و دیگر عقدی میان زن و شوهر وجود ندارد. اما صیغه های طلاق بعدی باطل و بی تاثیر خواهند بود. به همین خاطر در قوانین کشور با استناد به قرآن کریم قواعد و قوانین سه طلاقه مطرح شده است.

کلام آخر

حال می توانید به سوال “سه طلاقه چیست و شرایط آن چگونه است؟” پاسخ دهید. سه طلاقه به معنای سه بار ازدواج و طلاق پشت سر هم از یک فرد است. در واقع عقد برای بار چهارم بین چنین زن و مردی غیرقانونی بوده و برای انجام آن باید در این بین ازدواج زن با یک فرد محلل انجام شود. مهریه در هر بار ازدواج به صورت جداگانه تعیین و پرداخت می شود. همچنین در عقد موقت و صیغه نیز سه طلاقه وجود ندارد.

از این که تا انتهای این مقاله از اسلامشهرینو ما را همراهی نموده اید کمال تشکر را داریم. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما جالب و مفید بوده باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا