عمومی

انواع روش های درمان ریشه دندان [سال 1402]✅

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش های درمان ریشه دندان آشنا کنیم. زمانی که اسمی از دندان و  مشکلات مربوط به آن می آید بسیاری از افراد یاد لحظات سختی که به خاطر این مشکل گذرانده اند و می افتند. این مشکلات در اکثر مواقع مربوط به عصب و ریشه دندان ها است. به طور کلی مشکلات ایجاد شده در ریشه دندان در اکثر مواقع ناشی از فشار عفونت و تخریب ساختار دندان است. به همین خاطر به وجود آمدن این عارضه باعث می شود دردهای شدیدی در این ناحیه به وجود بیاید. در صورتی که در زمان  مناسب درمان ریشه دندان را انجام ندهید مشکلات ثانویه همراه با دردهای چند برابری به وجود خواهد آمد. به طوری که امور معمول زندگی را مختل می کند. به همین خاطر بهتر است در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات مربوط به ریش اقدام کنید.

درمان ریشه دندان چیست؟

اعصاب و عروق اصلی دندان در بافت نرم قرار دارد. در این محل کانال های ریشه دندان نیز قرار گرفته است. متخصصان به این بافت نرم پالپ می گویند. زمانی که دچار مشکلات معمول از جمله عفونت در این ناحیه شوید لازم است در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به درمان آن اقدام کنید. معمولا در چنین شرایطی متخصصان به شما پیشنهاد می کنند که از روش های درمان ریشه استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که در چنین شرایطی لازم است به بهترین دندانپزشک درمان ریشه در اسلامشهر مراجعه کنید.

به طور کلی، زمانی که دندان دچار عفونت همراه با پوسیدگی می شود، تنها راه درمان آن استفاده از درمان های ریشه است.  دندانپزشک در این زمینه اقدام به خارج کردن بافت خراب ریشه دندان می کند. پس از آن کانال های ریشه دندان تمیز شده و حفره هایی به وجود آمده توسط مواد مخصوصی پر می شوند. به طور کلی عفونت ایجاد شده در پالپ دندان می تواند ناشی از مواردی مانند آسیب دیدگی، شکستگی و پوسیدگی های عمیق باشد. از نشانه های این دسته از عفونت ها می توان به حساسیت دندان به دمای مایعات، خرابی قابل مشاهده دندان، تورم در ناحیه فک و لثه، وجود درد و… اشاره نمود. به همین خاطر توصیه می شود در صورتی که یکی از مشکلات را مشاهده کرده اید فوراً به  دندانپزشک مراجعه کرده و نسبت به درمان آن اقدام کنید. در این زمینه بهتر است بهترین کلینیک دندانپزشکی در رباط کریم را بشناسید.

درمان ریشه دندان چیست؟

معرفی انواع روش های درمان ریشه

به طور کلی متخصص درمان ریشه دندان با توجه به شدت مشکل وضعیت ریشه دندان ها همچنین نیاز بیمار از روش های متفاوتی استفاده می کند. در این قسمت برخی از مهم ترین روش های درمان ریشه شرح داده شده است:

 • جراحی اپیکو: روش زمانی انجام می شود که درمان ریشه با روش های دیگر موفقیت آمیز نبوده و عفونت به ریشه دندان و یا در دو طرف آن سرایت کرده است. در جراحی اپیکو ناشی از بافت پالپ دندان و همچنین اطراف آن که به عفونت مبتلا شده اند با استفاده از جراحی و برش باز پالپ به طور کامل از بین می روند. بعد از این مرحله ریشه دندان تمیز شده و پانسمان می شود تا عفونت بهبود پیدا کند.
 • عصب کشی  یا اندو: در این روش پالپ دندان که دچار عفونت یا آسیب دیدگی شده است کاملاً از داخل دندان تخلیه می شود. سپس مجرای ریشه دندان پاکسازی شده و مخلوط کشنده به پالپ ها تزریق می شود تا باکتری ها به طور کامل از بین بروند. نهایت نیز مجرای ریشه پر شده و دندان با استفاده از چاپ دندان یا ترمیم دندان پانسمان می شود.
 • درمان ریشه مجدد  یا ری اندو:  زمانی که درمان ریشه قبیله موفقیت آمیز نباشد یا باری دیگر دندان دچار عفونت شود نیاز به ری اندو خواهد بود. در این روش عفونت به طور کامل از داخل ریشه دندان تخلیه شده و پس از بررسی و تمیز شدن مجرای ریشه مجدد پر خواهد شد. پزشک متخصص دندان را با فیلینگ یا ترمیم دندان پانسمان می کند.
 • درمان ریشه با لیزر: در این روش از لیزر برای از بین بردن کامل باکتری ها و ضدعفونی کردن ریشه دندان استفاده می شود. در حقیقت لیزر عمدتاً برای تمیزکاری و ضدعفونی کردن ریشه دندان به کار می رود. در صورتی که  بیمار نیاز به درمان حساس و دقیق داشته باشد از این روش استفاده می شود.

مراحل درمان ریشه دندان

 به طور کلی فرآیند درمان ریشه دندان در چند مرحله صورت می گیرد. این مراحل باید توسط متخصص حرفه ای و با تجربه با دقت و مراقبت کامل انجام شود. در غیر این صورت می تواند مشکلات بیشتری را برای شما به دنبال داشته باشد. در این قسمت مراحل درمان ریشه دندان آورده شده است:

 1.  عکسبرداری و رادیوگرافی از دندان: برای تشخیص دقیق میزان و سطح آسیب دیدگی و همچنین تعیین روش مناسب جهت درمان ریشه دندان پزشک متخصص از شما می خواهد تا عکسبرداری و رادیوگرافی از دندان های خود را انجام دهید. به یاد داشته باشید که انجام چنین مراحلی بسیار ضروری و مهم می باشد. در صورت عدم انجام این مرحله ممکن است مشکلات بسیار جدی و دردناکی برای دندان های شما اتفاق بیفتد و یا مشکل به وجود آمده به صورت کامل برطرف نشود.
 2. تزریق بی حسی و برداشتن تاج دندان: پس از انجام معاینات اولیه، دندانپزشک با تزریق بی حسی موضعی در فک شما اقدام به برداشت قسمت کمی از تاج دندان می کند. در این مرحله سطح پوسیده و خراب دندان به طور کامل برداشته می شود. به دلیل تزریق بی حسی هیچگونه دردی را در این فرآیند احساس نخواهید کرد و این مرحله در کمتر از یک دقیقه به اتمام می رسد.
 3.  تخلیه پالپ عفونی شده: از زمانی که ریشه دندان ها ظاهر شد امکان دسترسی دندانپزشک به پالپ عفونی شده فراهم می شود. بدین ترتیب پزشک به طور کامل کانال ریشه دندان را از آن تخلیه می کند.همچنین لازم است بدانید عروق عصبی پالپ به طور کامل قطع می شود تا در آینده باعث ایجاد مشکل و درد برای فرد نشود.
 4. تمیز کردن کانال ریشه: زمانی که پالپ به صورت کامل تخلیه شد،دندانپزشک کانال های ریشه را به طور کامل تمیز کرده و  دندان را برای پر کردن آماده می کند.  برای این که پزشک بتواند به طور کامل آنال را تمیز کند از محلول ویژه ای برای شستشوی آن استفاده می کند. با این کار نت های باقیمانده برطرف شده و هم عاملی برای مقابله با میکروب ها خواهد بود.
 5. پر کردن ریشه دندان: پس از پاکسازی کامل کانال های ریشه دندانپزشک با استفاده از ماده گوتا پرکا اقدام به پر کردن ریشه دندان ها می کند. نهایت یک پانسمان موقت نیز بر روی دندان  قرار می گیرد. با انجام این مراحل درمان به طور کامل انجام شده و فرد باید بعد از مدتی که پزشک مشخص می کند به طور کامل دندان را پر کند.

 آیا درمان ریشه درد دارد؟

اگر طبق باور عمومی به این قضیه نگاه کنیم درمان ریشه با درد بسیار شدیدی همراه است اما حقیقت بر خلاف این است.  که دندانپزشک برای درمان ریشه از بی حسی موضعی استفاده می کند به همین خاطر حین درمان بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. در بسیاری از موارد پس از پایان درمان ریشه از بین رفتن اثر بی حسی ممکن است ناحیه مورد نظر تا چندین روز دردناک بوده و باعث آزردگی بیمار شود.

علت درد و آزردگی روزهای بعد از درمان حجم کار انجام شده،خروج ذرات ریز بافت دندانی به داخل بافت استخوانی، التهاب در بافت نگهدارنده اطراف دندان و… است. اما جای نگرانی از این بابت وجود ندارد  دردها با مسکن های معمولی که توسط پزشک متخصص تجویز می شود بهبود پیدا می کنند. به یاد داشته باشید اگر درد ناحیه مورد نظر بسیار زیاد بوده و بعد از چندین روز نیز از بین نرود حتماً باید به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا معاینات مجدد و بررسی های لازم برای یافتن علت درد دندان مشخص شود.

پس از درمان ریشه دندان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

 پس از درمان ریشه دندان لازم است دندان مورد نظر نیز مانند سایر دندان ها تمیز شده و توصیه های پزشک برای گرفتن نتیجه مطلوب را به صورت کامل و دقیق انجام دهید. به طور کلی مراقبت های بعد از انجام درمان ریشه زیاد و سخت نیستند. به همین خاطر شما می توانید به راحتی هر یک از آن ها را انجام داده و از سلامت کامل دندان های خود اطمینان حاصل کنید.در این قسمت برخی از مهم ترین نکات مراقبتی پس از انجام درمان ریشه دندان آورده شده است:

 • تا دو ساعت بعد از درمان ریشه از خوردن غذاهای سفت به شدت پرهیز کنید.
 • به طور مرتب و به صورت روزانه ۲ یا ۳ مرتبه و حداقل دو دقیقه مسواک بزنید.
 • آنتی بیوتیک و داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص را به طور کامل مصرف کنید.
 • به یاد داشته باشید که دندانی که درمان ریشه بر روی آن انجام شده است شکننده بوده و باید حتماً روکش شود.
 • پس از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید.در صورت بروز علائمی مانند آبسه دندانی تب بی حالی اشکال در بلع در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
پس از درمان ریشه دندان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

تفاوت درمان ریشه با عصب کشی دندان چیست؟

قطعاً به دلیل فرآیندی که در مراحل درمان ریشه اتفاق می افتد این سوال در ذهن شما ایجاد شده است که آیا درمان ریشه همان عصب کشی است؟ در حال حاضر همانند گذشته با بروز درد دندان، آن را نمی کشند. بلکه با انجام اقداماتی محل درک همان ریشه است را درمان می کنند. در حقیقت این درمان شامل تخلیه پالپ و همچنین قطع عروق عصبی موجود در این ناحیه می شود. بدین ترتیب فرآیند عصب کشی اتفاق افتاده و درد دندان نیز به طور کامل قطع  می گردد. در حقیقت می توان گفت که عصب کشی جزئی از فرآیند درمان ریشه بوده و یکی از مراحل حساس آن می باشد که باید به بهترین شکل ممکن و با دقت بالایی انجام شود.

کلام آخر

 در این مقاله انواع روش های درمان ریشه به طور کامل شرح داده شده است. به یاد داشته باشید که عدم اهمیت به سلامت بهداشتی دهان و دندان می تواند باعث بروز  چنین مشکلاتی شود. به همین خاطر متخصصان در این زمینه پیشنهاد می کنند حداقل روزی دو بار به مدت دو دقیقه مسواک زده و از نخ دندان نیز استفاده کنید. وجود باکتری ها و پوسیدگی دندان ها به مرور زمان باعث عفونت دندانی شده و در نهایت منجر به سرایت آن به ریشه دندان می شود. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی لازم است شش ماه یکبار نیز برای چکاپ کامل دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 از این که تا انتهای این مقاله از اسلامشهرینو ما را همراهی کرده اید، کمال تشکر را داریم. امیدواریم با خواندن این مقاله سوالات شما در رابطه با انجام درمان های ریشه برطرف شده باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا