عمومی

مزایای استفاده از پرستار در منزل!【سال1402】❤️

مزایای استفاده از پرستار در منزل بی حد و حصر می‌ باشد؛ زیرا همان طور که می‌ دانید خانه یک محیط امن برای همه افراد محسوب شده و با دور شدن از شرایط استرس‌ زا بیمارستان در آسایش خانه خود زودتر به بهبودی دست پیدا می‌ کنند. منظور از مراقبت‌های پرستاری در منزل، تیمی از متخصصانی هستند که با آموزش‌ های لازم خود به خوبی می‌ توانند مراقبت‌های بهداشتی شایان به ذکری به بیماران ارائه کنند. در نظر داشته باشید که پرستار علاوه بر اینکه امنیت را با خود به همراه دارد، زمان بهبودی را ترسیع کرده و به سطح کاهش درد افراد کمک وافری می‌ نماید. علاوه بر آن خانواده‌ ها نیز به طور مستقیم می‌ توانند بر وضعیت بهبودی بیماران خود نظارت داشته باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

منظور از پرستار در منزل چیست؟

منظور ما از مزایای استفاده از پرستار در منزل یک فرد یا شخص خاصی نمی‌ باشد؛ بلکه منظور خدماتی است که توسط افراد متخصص با پشتیبانی حرفه‌ ای ارائه می‌ گردد تا به افراد ناتوان و بیمار این اجازه را بدهد که با خیالی آسوده در منزل خود زندگی کرده و تحت درمان و مراقبت قرار بگیرند. خدمات پرستاری به دسته‌ های گوناگونی تقسیم و شامل مسئولیت‌ های متعددی می‌ باشد. یک پرستار خوب و وظیفه شناس کسی است که به عنوان یک فرد پرورش دهنده بتواند به طیف گسترده‌ ای از وظایف واقف بوده و بدون هیچ گونه سخت‌ گیری آن ها را انجام دهد.

معمولا این گونه از پرستاران از انعطاف پذیری بالا و قدرت ذهنی بسیار عالی در مراقبت از بیماران برخوردار می‌ باشند. علاوه بر آن در موقعیت‌ های حساس نیز می‌ توانند به اعضای خانواده حمایت عاطفی ارائه کنند. یک پرستار در منزل زمانی مجرب و توانمند خوانده می‌ شود که در رابطه با انواع روش‌ های مراقبت و مشاوره اطلاعات ارزنده‌ ای داشته باشد و هر روزه نیز بر ارتقای مهارت خود بیفزاید. از جمله کوچک ترین وظایف این مراقبان می‌ توانیم به مدیریت برنامه‌ های مراقبتی طبق دستورالعمل‌ های پزشکان و گوش سپردن به نگرانی‌ های اعضای خانواده و پاسخ دادن به سوالات آن ها در آرامش کامل اشاره کنیم.

منظور از پرستار در منزل چیست؟

در نظر داشته باشید، در انتخاب پرستار نهایت دقت را داشته باشید. پرستاری که شما برای یکی از اعضای خانواده خود انتخاب می‌ کنید، همواره باید فردی دلسوز و وظیفه شناس باشد و در لحظه به لحظه مراقب و همراه مددجو باشد. علاوه بر آن بهره‌ مندی از خدمات یک مرکز پرستاری حرفه‌ ای این اطمینان و آسودگی را به افراد می‌ دهد که می‌ توانند نسبت به خدمات پرستار اعتماد کنند. به همین خاطر اگر می‌ خواهید از مزایای استفاده از پرستار در منزل نهایت بهره را ببرید، حتماً به سراغ مراکز پرستاری مراجعه کنید.

خدمات پرستار در منزل

حال سوال اینجاست که پرستاران آیا در منزل تنها مسئول مراقبت از بیماران هستند؟ ادامه باید بگوییم که خدمات پرستار در منزل به طیف وسیعی از مسئولیت‌ ها تقسیم بندی می‌ شود که با توجه به خدمات مورد نیاز هر خانواده متفاوت می‌ باشند. به طور کلی این خدمات پرستاری شامل دسته‌ های زیر می‌ باشد:

 • پرستاری سالمندان

همه ما به خوبی می‌ دانیم که بسیاری از سالمندان در خانه برای انجام دادن امور روزمره خود به مراقب احتیاج دارند؛ اما با توجه به اینکه امروزه اعضای خانواده مشغله‌ های کاری زیادی داشته و هر کدام نیز در هر ساعت از روز نمی‌ توانند به وظایف خود بپردازند، در این صورت است که نیاز به پرستار حس می‌ شود.

معمولا بسیاری از سالمندان از لحاظ عاطفی افراد بسیار احساسی هستند و به یک مراقب احتیاج دارند تا بتواند به پای صحبت‌ های آن ها بنشیند. با توجه به اینکه بسیاری از خانواده‌ ها دوست ندارد که فرد سالمند خانواده خود را به خانه سالمندان ارجاع دهند، در این صورت است که وظایف خدمات پرستاری پررنگ می‌ شود. یک پرستار با هزینه معقول می‌ تواند از پدر و یا مادر سالمند شما به بهترین شکل ممکن مراقبت کند و آرامش و آسایش را برای وی به ارمغان آورد.

 • پرستاری از کودک

یکی دیگر از مهم ترین خدمات و همچنین مزایای استفاده از پرستار در منزل در رابطه با کودکان می‌ باشد. مطمئناً همه پدر مادرها دوست دارند که در کنار فرزند خود بمانند و از نزدیک شاهد و رشد و تربیت عزیزانشان باشند؛ اما به دلیل مشغله‌ های کاری و برنامه‌ هایی که در طول روز وجود دارد، مراقبت و ماندن نزد کودک بسیار سخت شده است. در این شرایط است که می‌ توانند برای کودکان خود در هر سنی به سراغ پرستار در منزل بروند. بهره‌ مندی از یک پرستار مورد اعتماد این اجازه را به شما می‌ دهد که با خیالی راحت فرزند خود را در منزل بگذارید و در رابطه با رشد و سلامتی او چگونه نگرانی نداشته باشید.

 • پرستاری از بیماران

گاهی اوقات برخی از خانواده‌ ها عزیزی در خانه دارند که با توجه به شرایط و بیماری نمی‌ تواند از پس مسائل شخصی خود برآید. گاهی اوقات نیز برخی از افراد به دلیل عمل‌ های جراحی سنگین از بیمارستان مرخص شده و هنوز هم به خدمات پرستاری احتیاج دارند. خانواده‌ ها می‌ توانند در این باره به اخذ پرستار در منزل بپردازند. پرستاران خدماتی همچون بانداژ، پانسمان، مراقبت‌ های خانگی، اکسیژن تراپی و … را به صورت تخصصی انجام می‌ دهند.

خدمات پرستار در منزل

8 مزایای اصلی پرستاری در منزل

از جمله مزایای کمک از پرستار در منزل عبارت اند از:

1_ راحتی بیماران: گاهی اوقات بیماران به دلیل محدود شدن در محیط بیمارستان با تاثیرات منفی بر روی ذهن و جسم خود روبرو می‌ شوند. درست است که ماندن طولانی مدت در بیمارستان می‌ تواند از لحاظ پزشکی افراد را بی‌ نیاز سازد؛ اما هر بیماری علاوه بر کمک‌ های پزشکی به یک سری از مراقبت‌ های عاطفی و اجتماعی نیز نیاز دارد. یکی از مهم ترین مزایای استفاده از پرستار در منزل آسوده بودن بیماران است. این امر موجب می‌ گردد تا بیمار در آسایش و رفاه و همراه با خانواده خود با قرار گرفتن در زیر نظر مراقبت‌ های پزشکی به بهبودی سریع دست پیدا کند.

2_ نظارت خانواده: خانواده‌ ها می‌ توانند با بهره‌ مندی از مراقبت‌ های پرستاری در منزل به مراقبت از بیماران خود بپردازند و کمک کنند تا آن ها به بهبودی هرچه سریع تر دست پیدا کنند. معمولا برخی از بیماران به دلیل دوری از خانواده و خانه خود دچار یک سری از مشکلات از جمله عدم تمایل به مصرف دارو، حذف وعده‌ های غذایی و یا نداشتن علاقه به انجام کارهای روزمره رسیدگی به بهداشت شخصی خود می‌ گردند. اگر آن ها آسایش خانواده و محبت خانواده را به همراه خود داشته باشند، بهبودی آن ها هرچه سریع تر اتفاق افتاده و از مراقبت‌ های خانواده و پرستار نیز بهره‌ مند می شوند.

3_ دسترسی به تجهیزات پزشکی: زمانی که شما از مراقبت‌های پرستاری در منزل بهره‌ مند شوید، به خوبی می‌ توانید به تجهیزات پزشکی نیز دسترسی داشته باشید. تهیه کردن مجدد داروها از داروخانه یا برقراری قرار ملاقات با پزشک در منزل و بسیاری از کارهای دیگر در حیطه تخصص‌ های پرستار می‌ باشد. این موضوع نه تنها تضمین می‌ نماید که بیمار شما تحت نظارت کامل قرار دارد، بلکه استرس خانواده‌ ها را نیز کاهش می‌ دهد.

4_ بهره‌ مندی از تغذیه سالم: تغذیه سالم برای همه از ارزش زیادی برخوردار است؛ اما زمانی که شما بیمار هستید و یا یک فرد سالمند می‌ باشید این موضوع اهمیت بیشتری نیز پیدا می‌ کند. معمولا در غیاب خانواده‌ ها سالمندان نمی تواننداز تغذیه سالم بهره ببرند. این موضوع برای بیماران و کودکان هم صدق می‌ کند. وجود پرستار این تضمین را به خانواده‌ ها می‌ دهد که بیمار به درستی مراقبت شده و تمامی وعده‌ های غذایی خود را نیز دریافت کرده است.

5_ وجود همدم و همراه: افراد مسنی که مجبور هستند در تمام طول روز در خانه تنها بمانند، اغلب با انزوای اجتماعی روبرو می‌ شوند که در نتیجه همین موضوع علامت عمومی آن ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌ دهد. وجود یک پرستار کمک می‌ کند تا افراد مسن همدم و همراه داشته باشند و با انزوای اجتماعی مبارزه کنند. آن ها با برقراری مکالمه‌ های دوستانه به سلامت کلی جسم خود و رفاه حال خود کمک فراوانی می‌ نمایند.

6_ بالا رفتن کیفیت زندگی بیماران: آیا می‌ دانستید که کمک گرفتن از مراقبت‌ های پرستاری در منزل برای فرد نیازمند خانواده به حفظ کرامت و همچنین کیفیت زندگی آن کمک بسزایی می‌ نماید. این افراد در خانه می‌ توانند از نظافت، غذا خوردن، حمام کردن، و … بهره‌مند شوند و تمامی این کارها زیر نظر پرستاران متخصص و مجرب صورت می‌ پذیرد. علاوه بر آن بیمار به خودکفایی و کاهش وابستگی به خانواده دست پیدا می‌ کنند و دوران نقاهت خود را نیز بدون هرگونه عارضه و آسیب ذهنی می‌ بینند.

7_ صرفه‌جویی در هزینه‌ ها: از دیگر مهم ترین مزایای استفاده از پرستار در منزل کاهش یافتن هزینه‌ ها می‌ باشد. برخی از بیماران به تجهیزات و همچنین مراقبت‌ های خاص پزشکی احتیاج ندارند و بستری شدن در بیمارستان به دلیل اشغال کردن تخت و کمک از پرسنل‌ ها در شیفت‌ های مختلف هزینه‌ های زیادی را در پی دارد. بنابراین منطقی است که خانواده‌ ها برای کاهش یافتن هزینه‌ ها از یک پرستار تمام وقت در خانه کمک بگیرند تا از بیماران مراقبت نمایند.

8_ کاهش خطر آلودگی: بیمارستان محیطی است که به دلیل ازدیاد زیاد جمعیت و حضور افراد با بیماری های مختلف، خطرات ابتلا به عفونت ها بسیار بالا است. با اخذ پرستار در منزل عوامل عفونت زا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و خطر ابتلا به عفونت‌ های بیمارستانی دیگر وجود نخواهد داشت.

وظایف و مسئولیت پرستار در منزل

اولین و مهم‌ ترین مسئولیت یک پرستار مراجعه به خانه بیماران و ارائه یک برنامه منسجم مراقبتی و پزشکی مطابق با نظریه پزشک متخصص می‌ باشد. یک پرستار وظیفه دارد تا در صورت نیاز به بررسی کردن زخم‌ های ناشی از جراحی پرداخته و اقدام به نظافت و بهداشت شخصی بیمار همچون تعویض پانسمان و .. نماید. انجام دادن یک سری از آزمایشات در خانه نیز بر عهده پرستار است. پرستاران همواره باید مسئولیت‌ های خود در رابطه به آموزش مراقبین و خانواده آن ها در مورد مراقبت‌ های بعدی یا مراقبت‌ های مداوم از بیمار را ارائه نمایند.

علاوه بر آن آموزش هایی را نیز در جهت بهبود مراقبت‌ های پزشکان و اعضای خانواده بیمار ارائه می‌ کنند و به طور کلی بر روی بهبودی بیمار و تنظیم نمودن گزارشات برای پزشک به طور برنامه‌ریزی شده نظارت دارند. چک کردن یک سری از علائم حیاتی مانند فشار خون، ضربان قلب، دما و اکسی متر در منزل یکی از مهم ترین وظایف هر پرستاری می‌ باشد. بررسی کردن سطح گلوکز خون و آموزش پشتیبانی از بیماران در صورت نیاز، تهیه نمودن تجهیزات دارو و سرنگ‌ های قبل از بار در صورت لزوم از جمله وظایف این مراقبان می‌ باشد.

آن ها همواره سعی دارند، هرگونه نگرانی‌ ها و یا تغییرات در سلامتی بیماران را به متخصص ابلاغ نمایند و به ارزیابی وضعیت روانی و بهبود وضعیت بیماران با ارائه روش‌ های روان درمانی مخصوص می‌ پردازند. از دیگر این وظایف و مسئولیت‌ ها می‌ توانیم به ارزیابی زخم و تغییر پانسمان، مشاهده رنگ پوست و بررسی شرایط عمومی برای یافتن عفونت، ایجاد رژیم‌ های غذایی بهتر و برنامه‌ های مراقبتی بهداشتی خاص برای بیماران، شرکت در کارآگاه‌ ها و سخنرانی‌ ها در پیشرفت مراقبت‌ های بهداشتی، گوش سپردن به نگرانی‌ های اعضای خانواده و پاسخ دادن به سوالات آنها و کنترل و تسکین درد و استفاده از روش‌ های روان درمانی اشاره کنیم.

مهم ترین خصوصیات و الزامات پرستار چیست؟

برای انتخاب مراقب و همچنین بهره‌مندی از مزایای استفاده از پرستار در منزل حتما باید به یک سری از نکات و الزامات توجه داشته باشید تا بتوانید به پرستار مورد نظر اعتماد کاملی داشته و با آسودگی خاطر منزل را ترک کنید.

 • پرستار باید حتماً دارای مدرک کارشناسی پرستاری یا موارد مشابه آن باشد.
 • این گونه از افراد معمولا از تمامی مجوزهای مربوط برخوردار بوده و دوره‌ های زیست شناسی، آناتومی و علوم را گذرانده اند.
 • از جمله مهارت‌ های بهترین پرستار مراقب در منزل می‌ توانیم توانایی‌ های گوش دادن و همدلی فعال، ارائه گزارشات عالی و مهارت‌ های مشاهده و حل مسئله اشاره کنیم.
 • یک پرستار خوب باید بتواند به طور کلی تمامی دستورالعمل‌ ها را مطابق با نظریه پزشک رعایت کند و تمامی نیازهای بیماران را سر ساعت برطرف نماید.
 • برخورداری از قدرت جسمی و روحی یکی از مهم ترین ویژگی‌ های پرستار مراقب می‌ باشد.
 • گواهینامه معتبر در حوزه رانندگی و حمل و نقل شاید در موارد ضروری لازم باشد.
 • پرستاران باید دوره کارآموزی در حوزه پرستاری را گذرانده باشند و از تجربه و تبحر بالایی در حوزه مراقبت از بیماران کسب کرده باشند.
 • در نظر داشته باشید که پرستار باید از مهارت‌ های ارتباطی کتبی و کلامی بسیار زیبا برخوردار باشد.
 • این افراد باید بتوانند وظایف و فرایندهای پرستاری را به طور دقیق، مناسب و مختصر افراد توصیف کنند و از مهارت‌ های مناسبی در جهت مصاحبه و ارتباط برای به دست آوردن اطلاعات بیمار خانواده و مراقب برخوردار باشند.
 • آن ها باید بتوانند در مواقع حساس، استراتژی‌ ها و یک سری از تکنیک‌ های پرستاری را مطابق با برنامه‌ ریزی‌ های تعیین شده پیاده کرده و از مهارت‌ های پیشرفته پرستاری بالینی در محیط مراقبت از منزل برخوردار باشند.

کدام بیماران به پرستار نیاز دارند؟

حال به نظر شما چه افرادی می‌ توانند از مزایای استفاده از پرستار در منزل بهره‌ مند شوند؟ به طور کلی تمام بیمارانی که مطابق با نظریه پزشک می‌ توانند از محیط بیمارستان خارج شوند و ادامه درمان و مراقبت‌ های خود را در خانه ببینند اجازه اخذ پرستار در منزل را دارند. اما آن دسته از بیمارانی که از شرایط خاصی برخوردار هستند و نیاز به مراقبت‌ های پیچیده دارند، بهره‌ مندی از پرستار در منزل جزو ضروریات می‌ باشد. یک سری از سالمندان معمولا به دلیل بیماری‌ های خاص همواره از انجام وظایف شخصی خود ناتوان هستند و بسیار رنج می‌ برند.

این افراد جزو مهم ترین گروهی محسوب می‌ شوند که به مراقبت در منزل احتیاج داشته و با توجه به اینکه شرایط جسمی، روحی و سلامتی آن ها بسیار آسیب پذیر است، بهترین راهکار کمک به آن ها نیز کمک گرفتن از پرستار می‌ باشد. اگر شما بیماری هستید که تازه از بیمارستان مرخص شده؛ اما به مدت طولانی به مراقبت‌ های ویژه احتیاج دارید، لازم است که از خدمات پرستاری بهره‌ مند شوید. زیرا اعضای خانواده نمی‌ توانند که از شما مراقبت کنند. آن ها آگاهی ارائه مراقبت‌ های ویژه را ندارد. زمان امکانات و مهارت کافی در خصوص حمایت از بیمار را نداشته و همواره به کسی احتیاج دارند که از تجربه و تبحر کافی برخوردار بوده و به تمام منابع پزشکی دسترسی داشته باشد.

این پرستاران آموزش دیده به خوبی می‌ توانند از انواع بیماران در خانه از جمله بیماران آلزایمری، بیماران قلبی، بیماران سکته مغزی و بیماران دیابتی مراقبت نمایند. یک سری از بیماران شرایط بسیار حاد و مزمنی دارند که نمی‌ توانند به انجام فعالیت‌ های روزمره خود بپردازند. از جمله این افراد می‌ توانیم به بیماران ام اس اشاره کنیم که قطعاً این گونه بیماران به مراقبت‌ های شبانه روزی نیاز دارند که پرستار می‌ تواند به انجام تست ام اس در خانه نیز بپردازد. در کل طیف وسیعی از بیماران هستند که همگی می‌ بایست از خدمات مراقبت از منزل بهره‌ مند شوند که می‌ توانیم به بیماران اعصاب و روان، بیماری‌ های مزمن ریوی، بیماران سرطانی، بیماران عفونی و بیماران دمانس اشاره کنیم.

کدام بیماران به پرستار نیاز دارند؟
نحوه انتخاب بهترین مرکز خدمات پرستاری در منزل

اگر شما به دنبال پرستار در منزل هستید، همان طور که در طول این مقاله گفتیم، برای اخذ یک پرستار مورد اعتماد حتماً باید بهترین مراکز پرستاری را بیابید. مواردی که در زیر اشاره می‌ کنیم می‌ تواند به شما در انتخاب مرکز پرستاری کمک کند:

 • برخورداری از مراقب‌ های پزشکی مجرب: همیشه به مراقب‌ های پزشکی مراکز خدماتی پرستاری توجه داشته باشید. به دنبال مراکزی بروید که از بهترین خدمات درمانی و پزشکی و همچنین بهترین تجهیزات متخصصان پرستاری استفاده می‌ کند.
 • قیمت ارائه خدمات: قبل از اینکه به استخدام پرستار در منزل بپردازید، حتما به قیمت خدمات ارائه شده از سوی آن مرکز نیز توجه داشته باشید. معمولا بسیاری از مراکز نسبت به خدماتی که ارائه می‌ دهند، هزینه‌ های کمتری نیز دریافت می‌ کنند.
 • بررسی پزشکان تایید شده: اگر می‌ خواهید خیالتان از بابت مراکز پرستاری راحت شود، حتماً پزشکان مربوطه یا وابسته به این مرکز را بررسی کنید. این پزشکان حتما باید واجد شرایط و مورد تایید باشند. این مرحله در انتخاب پرستار بسیار حیاتی می‌ باشد؛ زیرا کمک می‌ کند که بین پرستار و پزشک هماهنگی‌ های مناسبی در روند بهبودی بیماران انجام شود.
 • ایمن بودن: ایمنی بیمار در وهله اول اهمیت وافری دارد. به همین خاطر خدمات پرستاری در خانه در جهت اول به اقدامات پیشگیرانه می‌ پردازند. مطمئن شوید که درمان بیماران در خانه گزینه مناسبی خواهد بود.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با مزایا و همچنین قابلیت‌ های پرستار در منزل آشنا کنیم. در نظر داشته باشید، آن دسته از افرادی که زمان کافی برای مراقبت از سالمندان و یا بیماران در خانه را ندارند و یا نمی‌ توانند به بیمارستان‌ ها و کلینیک‌ های مختلف مراجعه کنند، می‌ توانند از خدمات پرستاری در منزل بهره‌ مند شوند. شما دیگر از معضلات ترافیک شهری یا عدم امکان جام جابجایی بیماران راحت شده و به صورت مطمئن و سریع می‌ توانید از خدمات گروه پزشکی – پرستاری بهره‌ مند شوید.

 از این که تا انتهای این مقاله از اسلامشهرینو ما را همراهی کرده اید، از شما کمال تشکر و سپاسگزاری را داریم. امیدواریم مطالب گفته شده در رابطه با مزایای استفاده از پرستار در منزل برای شما جالب و در عین حال مفید بوده باشد. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا